Koronawirus w Islandii. Rośnie liczba nowych zakażeń. Rząd przywraca obostrzenia

Islandia zdecydowała się na ponowne wprowadzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Od piątku wejdą w życie nowe reguły dotyczące zgromadzeń publicznych oraz noszenia maseczek. Decyzja rządu podyktowana jest wzrastającą liczbą nowych zakażeń.

O ponownym wprowadzeniu restrykcji poinformowała premierka Islandii, Katrin Jakonsdottir, na czwartkowej (30 lipca) konferencji prasowej. Zapewniła, że zmiany w prawie mają charakter prewencyjny - mają spowodować, że niepotrzebne będzie wprowadzenie surowszych restrykcji.

Islandia. Rząd ogranicza ilość osób na zgromadzeniach publicznych oraz wprowadza obowiązek noszenia maseczek

Premierka Islandii poinformowała, że nowe obostrzenia wejdą w życie w piątek w południe. Maksymalna liczba osób biorących udział w zgromadzeniach publicznych zostanie zmniejszona z 500 do 100. Zmiany nie będą uwzględniały dzieci poniżej piętnastego roku życia.

Zdecydowano się również na wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej. Islandczycy będą musieli zachować dystans społeczny wynoszący co najmniej 2 metry. Z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości nie zostaną zwolnieni pracownicy publicznych instytucji.

Zmiany dotkną również turystów z zagranicy. Przybywający do Islandii z zagrożonych rejonów będą musieli podać się badaniu na koronawirusa na lotnisku, ale również w sześć dni po przybyciu do kraju. Surowe restrykcje obejmą osoby, które zamierzają przebywać w Islandii dziesięć dni albo dłużej.

Na wyspie jest zaledwie 39 aktywnych przypadków COVID-19

Od wybuchu pandemii, w Islandii zanotowano 1 872 zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 10 osób. Ze względu na wysoką liczbę ozdrowieńców, na wyspie znajduje się zaledwie 39 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 215 osób pozostaje w domowej kwarantannie, a jedna osoba jest hospitalizowana.

W czwartek (30 lipca) potwierdzono 10 przypadków nowych zakażeń. Od 23 lipca, potwierdzono 28 nowych przypadków. Duży, jak na Islandię, wzrost zachorowań spowodował, że rząd zdecydował się na powrót do restrykcji sanitarnych.

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: