Hiszpania. Emir Szardży chce, aby katedra w Kordobie wróciła w ręce muzułmanów

Emir III ibn Muhammad al-Kasimi chce, aby słynna hiszpańska katedra w Kordobie, Mezquita, została zwrócona muzułmanom oraz przekształcona w meczet. Emir stwierdza, że świątynia w Kordobie jest "własnością muzułmanów".

III ibn Muhammad al-Kasimi to sułtan emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O swoich żądaniach skierowanych do Hiszpanów poinformował w wywiadzie dla Sharjah News.

Hiszpania. Emir Szardży chce, aby katedra w Kordobie została przekształcona w meczet

Al-Kasimi, cytowany przez hiszpański portal Antena3, argumentuje swoje żądania tym, że świątynia została przekazana chrześcijanom w ramach daru, którego ci nie są warci. Sułtan zwraca również uwagę na to, że niedawno w Stambule muzeum Hagia Sophia zostało przekształcone w meczet.

Emir Szardży dodaje, że taki sam los powinien spotkać La Mezquita. Według niego chrześcijanie nie zasługują na posiadanie świątyni, która jest "własnością muzułmanów".

Historia Mezquity sięga VII w. Od 800 lat pozostaje w rękach chrześcijan

Mezquita (La Mezquita) została wybudowana w VIII w. Obecnie służy za kadrę rzymskokatolicką diecezji Kordoba w Hiszpanii. Mezquita to również jeden z najsłynniejszych meczetów na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza m.in. sali z lasem kolumn.

Budowa rozpoczęła się jeszcze w VII w., w czasie panowania Wizygotów. Budowla była wówczas kościołem chrześcijańskim pod wezwaniem św. Wincentego. Po opanowaniu przez muzułmanów Półwyspu Iberyjskiego budowlę od chrześcijan odkupił emir Kordoby, Abd ar-Rahman I.

Budynek wrócił w ręce chrześcijan w 1236 r. za sprawą Ferdynanda III Świętego, króla Kastylii. Mniejszość muzułmańska mieszkająca na Kordobie wielokrotnie starała się o uzyskanie zgody władz kościelnych na przeznaczenie części świątyni na modły. Jak dotąd ich próby nie przyniosły żadnych skutków.

Zobacz wideo Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Hiszpania. Emir Szardży chce, aby katedra w Kordobie wróciła w ręce muzułmanów
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl