USA. Donald Trump odwołuje część konwencji Partii Republikańskiej. Powodem koronawirus

Donald Trump poinformował, że zaplanowana na koniec sierpnia konwencja Republikanów w Jacksonville na Florydzie nie odbędzie się. Powodem jest rosnąca liczba nowych zakażeń na południowych stanach kraju.
Zobacz wideo Koronawirus uderzył w USA. „Trump będzie miał trudniejszą kampanię niż przewidywał”

Jak podaje CNBC Donald Trump odwołał część Narodowej Konwencji Republikanów na Florydzie, powołując się na zagrożenie wynikające z epidemii koronawirusa. - Powiedziałem mojemu zespołowi, że czas odwołać konwencję w Jacksonville - wyznał prezydent USA podczas konferencji prasowej w Białym Domu w czwartek.

Donald Trump odwołuje część konwencji Republikanów na Florydzie z powodu koronawirusa

- Nadal zamierzam wygłosić przemówienie, ale uczynię to w innej formie. Wiem, że tysiące ludzi chciało być na tym spotkaniu. Nie zrobimy jednak dużej konwencji, na której może być tłoczno. To nie jest dobry czas na coś takiego - dodał Donald Trump.

Komitet Organizacyjny Jacksonville 2020 po wystąpieniu prezydenta wydał oświadczenie, w którym popiera jego decyzję. Prezydent Trump podjął absolutnie słuszną decyzję. Wzrost liczby przypadków COVID-19 jest poważny, a prezydent wykazał się wielką troską o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Florydy" - napisano w komunikacie. Floryda jest obecnie trzecim najbardziej dotkniętym epidemią stanem w USA. Zakażonych zostało tam już 389 868 mieszkańców, a z powodu COVID-19 zmarło 5 520 pacjentów.

Decyzja Donalda Trumpa jest niecodzienna, zwłaszcza, że większa część konwencji Republikanów została przeniesiona właśnie na Florydę po tym, jak gubernator Karoliny Północnej nie wyraził zgody na organizację tak dużego zgromadzenia, powołując się właśnie na epidemię koronawirusa. Jak podaje CNBC Donaldowi Trumpowi zależało na kongresie "z wiwatującymi tłumami", które miałyby pomóc ożywić jago kampanię wyborczą.

Wybory prezydenckie w USA. Joe Biden wygrywa z Donaldem Trumpem o 8, a nawet 15 pkt. proc

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Fox News wynika, że urzędujący prezydent może przegrać z swoim kontrkandydatem. Joe Biden ma bowiem 8 pkt. procentowych przewagi nad Donaldem Trumpem. Z kolei z sondażu przeprowadzonego na zlecenie telewizji ABC i dziennika "Washington Post" wynika, że kandydat Demokratów ma aż 15 pkt proc. przewagi nad obecnym prezydentem USA. Co więcej Biden wygrywa także w większości tzw. swing state - stanach, gdzie liczba wyborów demokratycznych i republikańskich jest mniej więcej taka sama. Są to m.in. Kolorado, Floryda, Michigan czy Ohio.

Narodowa Konwencja Demokratów, zaplanowana na 17-20 sierpnia, będzie niemal w całości wydarzeniem wirtualnym, transmitowanym ze sztabu w Milwaukee. Delegatom powiedziano, aby zostali w domu, a liczba osób, które będą mogły przebywać na konwencie zostanie zmniejszona, a jej uczestnicy dokładnie sprawdzeni pod kątem objawów zakażenia.

Więcej o: