Koronawirus w Chorwacji. Sytuacja epidemiologiczna a wakacyjny wyjazd. Jakie są obostrzenia?

Od wielu lat Chorwacja jest jednym z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków przez Polaków. Przed tegoroczną podróżą warto jednak zapoznać się ze wszystkimi wymogami i restrykcjami, związanymi z sytuacją epidemiologiczną w tym nadmorskim kraju.

W kraju ze stolicą w Zagrzebiu statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem są nieporównywalnie niższe. Z tego powodu panujące tam restrykcje i obostrzenia nie są i nie były aż tak wyraźne, jak w Polsce. Nie oznacza to jednak, że sytuację w Chorwacji można nazwać w zupełności normalną i bezproblemową.

Koronawirus w Chorwacji. Zasady wjazdu dla turystów

Od 1 lipca Chorwacja otworzyła granice dla turystów, którzy są obywatelami Unii Europejskiej. Absolutnym obowiązkiem każdego przyjezdnego jest respektowanie wymogów epidemiologicznych, które podawane są przy okazji przekraczania granicy. Wytyczne trafiają do turystów w formie ulotek lub drogą elektroniczną.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wypełnienie specjalnego formularza pod adresem www.entercroatia.mup.hr. Pozwoli to nie tylko przyspieszyć procedury związane z odprawą graniczną, ale także otrzymać niezbędny pakiet informacyjny w zakresie bezpieczeństwa.

Portal www.gov.pl informuje ponadto, że przybywając do Chorwacji turyści nie muszą okazywać na granicy testów na obecność koronawirusa. Obywatele Polski nie muszą dodatkowo pokazywać żadnych dodatkowych dokumentów, które potwierdzają zasadność wjazdu do kraju.

Turyści nie muszą także obawiać się o kwarantannę. Wśród krajów, których obywatele po przekroczeniu granicy z Chorwacją muszą poddać się 2-tygodniowej izolacji są Bośnia i Hercegowina, Kosowo i Macedonia Północna.

Maseczki i ubezpieczenie w Chorwacji

We wszystkich chorwackich regionach wymagane jest zakładanie maseczek ochronnych w kilku miejscach. Są nimi:

  • obiekty handlowe,
  • obiekty usługowe, takie jak poczty, dworce czy kantory,
  • punkty usługowe, takie jak fryzjer czy kosmetyczka,
  • szpitale, kliniki, przychodnie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ponadto wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zawiera usługę transportu medycznego. Turyści, którzy nie posiadają karty EKUZ lub innego dokumentu obowiązującego w Chorwacji muszą w pełni płacić za te usługi.

Do tej pory w Chorwacji odnotowano 4600 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 128 osób zmarło. Większość aktywnych przypadków odnotowano w regionie Zagrzebia i Dalmacji.

Zobacz wideo Pabianice. Straż miejska przyłapała kilku mężczyzn na nielegalnym wyrzucaniu śmieci
Więcej o: