Czysta woda jest tam "przywilejem nielicznych". PAH apeluje o wsparcie dla Sudanu i Somalii

- Tutaj ponad 1/3 społeczeństwa nie ma na co dzień dostępu do wody, która jest wystarczająca do godnego życia - mówi Luul Ahmed z misji PAH w Somalii. Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę na wsparcie mieszkańców Somalii i Sudanu, którzy zmagają się ze skutkami kryzysu klimatycznego i nie mają dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Zobacz wideo Świat musi zwrócić uwagę na ofiary wojny w Jemenie

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie osób, które wymagają pilnej pomocy w dostępie do czystej i bezpiecznej wody. Organizacja, która od lat wspiera m.in. ludzi pozbawionych dostępu do wody pitnej uruchomiła zbiórkę na ten cel oraz specjalny portal informacyjny. PAH zwraca uwagę, że m.in. w Sudanie Południowym i Somalii - gdzie działa polska organizacja - problemy związane z wodą nasilają się przez zmiany klimatu. 

Oba te kraje zmagają się zarówno z suszą jak i powodziami, a także powiązanymi z nimi klęskami jak głód, choroby i rekordowa plaga szarańczy. W Sudanie Południowym, gdzie więcej niż co druga osoba czerpie wodę z rozlewisk i niebezpiecznych źródeł, istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, m.in. na tyfus. 

- W Sudanie Południowym i Somalii, gdzie działamy, łatwy dostęp do pitnej wody nie jest czymś tak oczywistym, jak w Polsce. To przywilej, którym cieszą się nieliczni - mówi Celina Kretkowska-Adamowicz z PAH. - Szczególnie pokrzywdzone są kobiety i dziewczynki, które nie tylko narażają swoje bezpieczeństwo w codziennych długich wędrówkach po wodę, ale też tracą szansę na pracę i edukację - dodaje. 

Susza w parze z głodem w Somalii

Z kolei Somalijczycy mierzą się z katastrofalnym brakiem wody, wywołanym przez suszę. - Susza zmusza setki tysięcy osób do porzucenia swoich domów. Pogłębia się też problem głodu i niedożywienia, bo nie można wyprodukować żywności - mówi Luul Ahmed z misji PAH w Somalii.

- Tutaj ponad 1/3 społeczeństwa nie ma na co dzień dostępu do wody, która jest wystarczająca do godnego życia. Właśnie dlatego tak istotna jest pomoc, którą świadczymy na miejscu - dodaje.

Ze środków pochodzących ze zbiórki PAH zapewni wodę m.in. w szkołach i szpitalach, a także obozowiskach uchodźców wewnętrznych.

PAH przygotowała specjalny serwis z informacjami o dostępie do czystej wody w krajach Afryki - suchefakty.pah.org.pl - i zachęca do wsparcia działań w Somalii i Sudanie Południowy, dowolną kwotą przez formularz na stronie lub wpłatą na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "WODA 2020".

Więcej o: