Do Chorwacji nie wjedziesz na taki "paszport". Ambasada RP w Zagrzebiu instruuje podróżnych

Urzędnicy ambasady RP w Zagrzebiu w żartobliwy sposób postanowili przypomnieć podróżnym, że na teren Chorwacji można wjechać tylko z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Na grafice udostępnionej przez ambasadę znalazł się paszport rodzinny klubu Polsatu jako przykład dokumentu, który nie pozwoli na przekroczenie granicy.

"Przypominamy, że Chorwacja znajduje się poza strefą Schengen, co oznacza, że przy przekraczaniu granicy państwowej wjeżdżający podlegają kontroli granicznej" - taki komunikat ukazał się w ostatnich dniach na fanpage'u ambasady RP w Zagrzebiu.

Urzędnicy zaznaczyli, że "wjazd do Chorwacji możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu", a tych dokumentów nie może zastąpić "żaden inny dokument, ani zaświadczenie".

Na grafice dołączonej do wpisu ambasady pokazano zdjęcia paszportu oraz dowodu osobistego. Umieszczono również paszport rodzinny klubu Polsatu jako przykład dokumentu, który nie jest uznawany przez strażników granicznych.

"Służby graniczne kontrolują tylko dokumenty podróży, czyli dowody osobiste i paszporty" - dodała ambasada w Zagrzebiu.

Paszport rodzinny klubu Polsatu, nazywany potocznie Paszportem Polsatu, w latach 90. były elementem programu lojalnościowego telewizji Polsat. Do polskich gospodarstw domowych rozesłano takich książeczek kilkanaście milionów. Każda z nich miała swój indywidualny numer. Paszporty Polsatu umożliwiały m.in. uczestnictwo w organizowanych przez telewizję konkursach.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?
Więcej o: