Iran się ugiął. Czarne skrzynki zestrzelonego ukraińskiego Boeinga wysłane do Francji

Iran wysłał do Francji czarne skrzynki zestrzelonego w styczniu ukraińskiego Boeinga 737-800. Informacje przekazało mediom tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych. W poniedziałek ma ruszyć proces odczytu danych z urządzeń. O przekazanie czarnych skrzynek społeczności międzynarodowej apelowały rządy Ukrainy i Kanady.

Urzędnik irańskiego MSZ podkreślił, że Francuzi "bardzo dobrze współpracowali z delegacją irańską", za co podziękował. Oczekuje się, że czarne skrzynki będą zawierać informacje o ostatnich chwilach lotu, zanim samolot został zestrzelony i spadł na ziemię.

Iran. Katastrofa samolotu Boeing 737-800. Przyczyną zestrzelenie

Maszyna została zestrzelona 8 stycznia w pobliżu Teheranu za pomocą dwóch rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu. Zdarzenie nastąpiło kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku. Jako przyczynę katastrofy wskazano ludzki błąd. Irańska agencja lotnictwa cywilnego oświadczyła, że katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego spowodowana była błędną obsługą systemu radarów przez irańskie oddziały obrony powietrznej.

Zobacz wideo Widmo konfliktu na Bliskim Wschodzie. "Amerykanie mogą być bardziej nieobliczalni"

Do tych informacji odniósł się szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył, za wcześnie jest na twierdzenie o ludzkim błędzie jako przyczynie katastrofy i strona ukraińska mnie może obecnie zgodzić się na takie tłumaczenie. Jak dodał, w sprawie katastrofy powinno się odbyć śledztwo, które orzeknie o jej przyczynach. Iran zgodził się na wysłanie czarnych skrzynek samolotu do ekspertyzy, która ma być wykonana w Paryżu z udziałem ukraińskich ekspertów.

Samolot należał do Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy UIA, leciał z Teheranu do Kijowa. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Czytaj również: Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Amerykańskie media: Zestrzelono go przez pomyłkę

Więcej o: