100-latek z balkonikiem chodził wokół domu. Zebrał 33 mln funtów. Królowa nadała mu tytuł szlachecki

Tom Moore, który z okazji 100. urodzin postanowił 100 razy okrążyć ogród, zebrał dla brytyjskiej służby zdrowia prawie 33 mln funtów. W piątek królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. - To ogromna nagroda otrzymana od Jej Królewskiej Mości, czego więcej można chcieć? - powiedział mężczyzna.

Tom Moore, już 100-letni weteran II wojny światowej, przed swoimi setnymi urodzinami postanowił wykonać 100 okrążeń wokół swojego ogrodu. Przy okazji postanowił zbierać datki na program wspierania organizacji charytatywnych prowadzony przez brytyjską służbę zdrowia. Chciał w ten sposób podziękować medykom za opiekę w czasie leczenia nowotworu i złamania biodra.

Zadanie nie było łatwe, ponieważ po złamaniu biodra Tom Moore porusza się za pomocą specjalnego chodzika. Jednak akcja mężczyzny poruszyła cały świat. Zebrał prawie 33 mln funtów dla brytyjskiej służby zdrowia.

Tom Moore otrzymał tytuł szlachecki

W maju brytyjski premier Boris Johnson wystąpił do królowej Elżbiety II o nadanie Moore'owi tytułu szlacheckiego. To nastąpiło w piątek, 17 lipca, na zamku w Windsorze.

Jestem absolutnie onieśmielony. To ogromna nagroda otrzymana od Jej Królewskiej Mości - czego więcej można chcieć? To był dla mnie absolutnie wspaniały dzień

- powiedział, jak cytuje BBC, Tom Moore. Elżbieta II podczas ceremonii podziękowała mężczyźnie za "niesamowitą" kwotę, którą zebrał.

Jak podaje BBC, po raz pierwszy ceremonia nadania tytułu szlacheckiego odbyła się z zachowaniem dystansu społecznego - królowa przyznając tytuł szlachecki kapitanowi zrobiła wyjątek - na czas pandemii przyznawanie odznaczeń zostało zawieszone.

Sir Tom Moore służył podczas II wojny światowej w Indiach, Mjanmie oraz na Sumatrze.

Więcej o: