Silne trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei. Wycofano już ostrzeżenie przed tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło w piątek prowincję Moroba w Papui-Nowej Gwinei. Władze początkowo ostrzegały przed możliwą falą tsunami, jednak alarm został już odwołany.

Jak podaje ABC News, epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 18 kilometrów od miasta Wau w prowincji Moroba, przy hipocentrum na głębokości 85,2 kilometrów. Amerykańska Służba Geologiczna wydała też ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia tsunami. Po godzinie jednak alert został wycofany.

Silne trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei - nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach

Centrum zarządzania kryzysowego wysp południowego Pacyfiku potwierdziło, że epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Wau. Wstrząsy odczuwalne były także w stolicy Papui-Nowej Gwinei, czyli Port Moresby, ale nie były one bardzo silne. - Na tym etapie nie ma żadnych doniesień o ofiarach czy poważnych uszkodzeniach - powiedział dyrektor centrum pułkownik Car Wrakonei.

Po godzinie centrum ostrzegania na Pacyfiku odwołało alert dotyczący fali tsunami. Mieszkańcom regionów znajdujących się najbliżej oceanu doradzono jednak, by udali się w głąb lądu, jeśli zaobserwują zmianę pływów lub nieregularne fale oceaniczne.

- Trzęsienia ziemi to tutaj codzienność. Personel i wszyscy goście hotelu byli spokojni. Po prostu szli dalej i nie przerywali pracy - powiedział w rozmowie z Agencją Reutera pracownik hotelu z miejscowości Lae - drugiej po mieście Wau pod względem wielkości w regionie.

Zobacz wideo Skala Richtera, czyli jak mierzymy siłę trzęsienia ziemi?

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Pierścień Ognia składa się z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, które rozciągają się na długość około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie dochodzi do około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Więcej o: