Turcja zabezpieczy mozaiki w Hagii Sophii zasłonami i laserami. "Musimy bronić dziedzictwa"

Władze Turcji przygotowują się do muzułmańskich modlitw w muzeum przekształconym na zlecenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w meczet. Podczas wydarzenia w Hagii Sophii chrześcijańskie mozaiki zostaną zakryte zasłonami lub zabezpieczone laserami, oświadczył rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Omer Celik.

Rzecznik partii rządzącej w Turcji nie zdradził szczegółów dotyczących działania laserów, które miałyby osłaniać chrześcijańskie mozaiki. Władze kraju poinformowały wcześniej, że muzeum będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających, z wykluczeniem godziny przeznaczonej na modlitwy. W czasie, gdy obiekt będzie dostępny dla turystów, wstęp do niego będzie bezpłatny, a mozaiki widoczne. 

Zobacz wideo "Bywa szarmancki". Kim naprawdę jest Antoni Macierewicz?

Chrześcijańskie mozaiki zabezpieczone przed muzułmańskimi modlitwami

Przekształcenie muzeum w meczet nastąpiło w momencie unieważnienia przez najwyższy sąd administracyjny w Turcji dekretu z 1934 roku. Na mocy decyzji sądu słynne muzeum w Stambule ponownie otrzymało miano meczetu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan jeszcze w piątek podpisał formalny dokument oraz oświadczył, że pierwsze modlitwy odbędą się 24 lipca. 

Zmianami wprowadzonymi przez władze Turcji zainteresowała się wyspecjalizowana Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), która zapowiedziała dokładne przebadanie statusu Hagii Sophii jako miejsca światowego dziedzictwa. Decyzję UNESCO skomentował dla "TRT Haber" minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cevusoglu, który przyznał, że Ankara jest zaskoczona stanowiskiem organizacji i powiadomi o dalszych krokach w tej sprawie. 

Kiedy to miejsce oddano jako meczet, jego stan uległ pogorszeniu? Musimy bronić dziedzictwa naszych przodków. Funkcja może być taka lub inna, to nie ma znaczenia. Szanujemy opinię wszystkich, nawet jeśli się z nią nie zgadzamy, ale zdecydowanie odrzucamy komentarze, naruszające suwerenne prawa Turcji

- przyznał minister.

Więcej o: