Turcja. Hagia Sophia przekształcona w meczet. Papież Franciszek jest "bardzo zasmucony"

Słynne muzeum Hagia Sophia w Stambule, decyzją tureckich władz, zostało z powrotem przekształcone w meczet. Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański przyznał, że jest bardzo zasmucony tą decyzją.

Watykanie odbyło się tradycyjne spotkanie Ojca Świętego z wiernymi. Podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek przypomniał o przypadającym w niedzielę Międzynarodowym Dniu Morza. Na chwilę zmienił temat, odnosząc się do niedawnej decyzji tureckich władz.

- Morze przenosi mnie myślami do Stambułu. Jestem bardzo zasmucony - przyznał Franciszek. W ten sposób skomentował przekształcenie Hagii Sophii w meczet. 

Zobacz wideo Dlaczego Turcja wkroczyła do Syrii? Konflikt trwa od lat

Hagia Sophia znów będzie meczetem

Zbudowana 1500 lat temu jako prawosławna katedra Hagia Sophia została przekształcona w meczet po podboju osmańskim w 1453 roku. W 1934 roku stała się muzeum i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz turecki sąd unieważnił jednak decyzję o przekształceniu jej w muzeum, a prezydent Turcji podpisał w piątek dekret przekształcający muzeum w meczet Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa.

Jak dodał Erdogan na konferencji prasowej, pierwsze modlitwy muzułmańskie odbędą się w budynku 24 lipca. - Podobnie jak wszystkie nasze meczety, drzwi świątyni Hagia Sophia będą szeroko otwarte dla mieszkańców i obcokrajowców, muzułmanów i niemuzułmanów - stwierdził prezydent Turcji.

Przeciwna tej decyzji jest m.in. amerykańska administracja. Hagię Sophię w 1979 r. odwiedził Jan Paweł II. W 2006 roku przybył do niej Benedykt XVI, a osiem lat później papież Franciszek. 

Przeczytaj też:

Więcej o: