Boliwia. Tymczasowa prezydent Jeanine Anez zakażona koronawirusem

Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez poinformowała za pośrednictwem Twittera, że jej wynik testu na obecność koronawirusa okazał się pozytywny. Poza polityczką zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono także u siedmiu ministrów.

Jak podaje Reuters, zakażenie koronawirusem potwierdzono nie tylko u tymczasowej prezydentki Boliwii, ale też u członków tamtejszego rządu. Na COVID-19 zachorowało co najmniej siedmiu ministrów, w tym Maria Eida Roca, która odpowiada za resort zdrowia.

Tymczasowa prezydent Boliwii zakażona koronawirusem

- Mam pozytywny wynik testu na koronawirusa. Czuję się dobrze, czuję się silna. Zamierzam nadal pracować w trybie zdalnym z kwarantanny. Chcę też podziękować wszystkim Boliwijczykom, którzy pracują, by pomóc nam przezwyciężyć ten kryzys. Razem pójdziemy do przodu - mówi na nagraniu Jeanine Anez. Polityczka zostanie teraz poddana 14-dniowej kwarantannie, po której wykonany zostanie kolejny test.

Jeanine Anez objęła stanowisko tymczasowej prezydentki pod koniec 2019 roku. Wtedy do dymisji i wyjazdu z kraju zmuszony został Evo Morales, którzy rządził krajem przez prawie 14 lat i był pierwszym prezydentem Boliwii, który wywodził się z tubylczej ludności indiańskiej.

W październiku 2019 roku w Boliwii odbyły się wybory prezydenckie. Po obliczeniu niemal 84 proc. głosów na prowadzeniu plasował się Evo Morales, który miał jednak mniej niż 10 proc. przewagi nad kontrkandydatem. Zgodnie z konstytucją tego kraju, taki wynik oznaczałby konieczność przeprowadzenia drugiej tury, w której większość kandydatów opozycji deklarowała poparcie dla kontrkandydata Moralesa, Carlosa Mesy. Władze nie opublikowały już kolejnych danych, a po dobie oznajmiono, że Morales wygrał wybory. Taka decyzja wywołała protesty opozycji. W listopadzie Organizacja Państw Amerykańskich ujawniła raport informujący, że podczas wyborów doszło do nieprawidłowości. W zorganizowanych wtedy demonstracjach antyrządowych zginęły trzy osoby. Evo Morales zgodził się na kolejne wybory, jednak szef armii Boliwii wymusił na nim złożenie dymisji. 

Ponowne wybory prezydenckie w Boliwii mają odbyć się 6 września. Pierwotnie zaplanowane były na maj, ale opóźniono je z powodu epidemii koronawirusa. Jeanine Anez zajmuje trzecie miejsce w sondażach przedwyborczych. Największym poparciem cieszy się były minister gospodarki Luis Arce, wspierany przez partię Evo Moralesa. Na drugim miejscu plasuje się były prezydent Carlos Mesa.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w piątek 10 lipca liczba osób zakażonych koronawirusem w Boliwii wyniosła 44 113. Z powodu COVID-19 w kraju tym zmarło 1638 osób.

Zobacz wideo Rekordy zakażeń, prezydent na wojnie z sądami. Brazylia ma problem nie tylko z koronawirusem [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: