USA wystąpiły ze Światowej Organizacji Zdrowia. "To pozostawia Amerykanów chorych, a Amerykę samotną"

Senator Demokratów Bob Menendez poinformował, że amerykański kongres dostał powiadomienie dotyczące opuszczenia przez USA Światowej Organizacji Zdrowia. Informację potwierdził portalowi The Hill wysoko postawiony urzędnik Białego Domu.

"Kongres otrzymał wiadomość, że prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia" - napisał na Twitterze Sam Menendez. 

USA występują ze Światowej Organizacji Zdrowia

Dalej senator krytycznie odniósł się do decyzji opuszczenia WHO. "Nazwanie reakcji Trumpa na COVID chaotyczną i niespójną to za mało. To nie będzie chronić życia lub interesów Amerykanów - to pozostawia Amerykanów chorych, a Amerykę samotną" - dodał.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

Menendez zasiada w senackiej komisji ds. zagranicznych. Informację, którą przekazał, potwierdza portal The Hill, powołując się na wysoko postawionego urzędnika administracji Trumpa. Według ustaleń serwisu oficjalnie wystąpienie USA z WHO obowiązuje od poniedziałku. Decyzja miała już trafić do sekretarza generalnego ONZ.

Donald Trump: Chiny kontrolują WHO

Donald Trump już w maju informował, że Stany Zjednoczone kończą współpracę z WHO. Powiedział wtedy, że cały świat cierpi z powodu zaniedbań ze strony Chin. - Tuszowanie przez Chiny wirusa z Wuhan pozwoliło chorobie rozprzestrzenić się na cały świat, powodując globalną pandemię, która kosztowała sto tysięcy ofiar wśród Amerykanów i milion istnień ludzkich na świecie - mówił prezydent USA. Według Trumpa  Światowa Organizacja Zdrowia jest współodpowiedzialna za pandemię i nie dokonała niezbędnych reform. - Chiny mają pełną kontrolę nad Światową Organizacją Zdrowia, mimo że płacą tylko 40 milionów dolarów rocznie - stwierdził prezydent USA.

Więcej o: