Dzień Niepodległości w USA. Trump: Naród świadkiem bezlitosnej kampanii. Nowy skrajnie lewicowy faszyzm

Stany Zjednoczone świętują Dzień Niepodległości (Independence Day). To święto państwowe obchodzone 4 lipca w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii w 1776 roku. W piątek na wiecu politycznym przy Górze Rushmore prezydent Donald Trump wygłosił przemówienie, w którym skrytykował przypadki dewastowania pomników USA.

W tym dniu zawsze odbywały się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją były też przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Nieodłącznym elementem obchodów były pokazy sztucznych ogni.

W tym roku, ze względu na epidemię, parady i pikniki nie odbędą się w obawie przed gromadzeniem się ludzi. Pokazy fajerwerków będą bardzo ograniczone. Wyjątkiem ma być pokaz sztucznych ogni w centrum Waszyngtonu oraz przy Górze Rushmore w Dakocie Południowej, gdzie wykuto pomnik (Mount Rushmore National Memorial) składający się z głów czterech prezydentów USA (George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt i Abraham Lincoln). W obu ma uczestniczyć prezydent USA Donald Trump.

Zobacz wideo

Donald Trump: Trwa próba wymazania naszej historii

W piątek, podczas wiecu przy pomniku Mount Rushmore prezydent Donald Trump ostro skrytykował przypadki dewastowania pomników, do których dochodzi w ostatnich tygodniach w USA. Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że jest to celowa kampania wymazywania historii przez radykalną lewicę.

Występując na tle Mount Rushmore z wyrytymi w granicie twarzami czterech prezydentów USA, Donald Trump przekonywał, że Ameryka stoi w obliczu wielkiego zagrożenia. "Nasz naród jest świadkiem bezlitosnej kampanii wymazywania naszej historii, szkalowania bohaterów, zniszczenia wartości i indoktrynacji naszych dzieci" - mówił amerykański prezydent. Oświadczył, że nie pozwoli na niszczenie pomników i narzucanie przez lewicę swojej ideologii. "To nowy skrajnie lewicowy faszyzm, który domaga się całkowitego posłuszeństwa" - dodał. Donald Trump przekonywał, że środowiska skrajnie lewicowe starają się narzucić innym swoją ideologię. "Nie damy się zastraszyć przez złych ludzi, tak się nie stanie" - zapewnił.

Po wystąpieniu prezydenta USA odbył się trwający niemal pół godziny pokaz sztucznych ogni z okazji przypadającego właśnie Dnia Niepodległości.

Wiec Donalda Trumpa w przy Górze RushmoreWiec Donalda Trumpa w przy Górze Rushmore Fot. Alex Brandon / AP Photo

Więcej o: