Dymisja i nowy premier tego samego dnia. Rządem Francji pokieruje Jean Castex

Polityczna burza przeszła przez Francję. Rano dymisję złożył premier Edouard Phillippe, a już wczesnym popołudniem V Republika miała nowego szefa rządu. Został nim Jean Castex.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, w czwartek zapowiedział, że na ostatnie dwa lata jego kadencji powołany zostanie nowy rząd. W połowie ubiegłego miesiąca przekonywał on, że chce "odrodzić swoją prezydenturę". Zgodnie z deklaracjami, w piątek 3 lipca premier Francji Edouard Philippe podał się do dymisji, którą Macron przyjął.

Czytaj więcej: Poważne zmiany we francuskim rządzie. Premier Edouard Philippe podał się do dymisji

Do dymisji doszło tuż po tym, jak partia prezydenta Macrona, En Marche!, przegrała wybory samorządowe. Sukces odnieśli w nich ekolodzy, często wspierani przez lewicę, w wielkich miastach z Lyonem, Marsylią i Bordeaux na czele.

Francja. Nowy premier kraju - Jean Castex

Po przyjęciu dymisji od Philippe'a Emmanuel Macron powierzył zadanie utworzenia nowego rządu Jeanowi Castexowi.

55-letni Jean Castex jest uważany za polityka prawicy, gaullistę, ale o zdecydowanej linii prosocjalnej. Przez wiele lat był merem miejscowości Prades we wschodnich Pirenejach. W ostatnich miesiącach pełnił funkcję przewodniczącego międzyministerialnej komisji do spraw strategii związanej z kwarantanną wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa.

Podkreśla się jego zdolności menadżerskie. To może pomóc Emmanuelowi Macronowi w realizacji jego planów - reformy emerytur, pomocy finansowej służbie zdrowia, walce z bezrobociem wśród młodzieży i wcielania w życie programu ekologicznego.

Zobacz wideo Podpalił samochód i. własną stopę. Atak podpalacza przed restauracją we Francji
Więcej o: