Francja. Poważne zmiany w rządzie. Premier Edouard Philippe podał się do dymisji

Pełniący funkcję premiera Francji od 2017 roku Edouard Philippe podał się do dymisji. W związku z tym odwołane zostało piątkowe posiedzenie francuskiego rządu.

Informację o dymisji Philippe'a przekazał Pałac Elizejski w oficjalnym komunikacie. Były już premier złożył rezygnację na ręce prezydenta Emmanuela Macrona, który ją przyjął - informuje stacja Sky.

Francja. Nowy premier ma został powołany "w najbliższym czasie"

Rezygnacja Philippe'a z funkcji nie oznacza jednak jego całkowitego odejścia od urzędu. Do czasu powołania nowego gabinetu wciąż będzie się on zajmował sprawami rządowymi.

Spekuluje się, że Pałac Elizejski wyłoni nowego premiera "w ciągu najbliższych godzin". Pod uwagę brane są dwa scenariusze - jeden z nich zakłada ponownie powierzenie Philippe'owi rządu przez Macrona, zaś drugi to powołanie nowego premiera.

Macron planował zmiany w rządzie

W czwartek prezydent Francji zapowiedział, że na okres ostatnich dwóch lat jego kadencji zostanie powołany nowy rząd. W ubiegłym miesiącu z kolei przekazał, że w jego planach jest odrodzenie prezydentury.

Decyzja Macrona o zrekonstruowaniu rządu spowodowana jest chęcią "otwarcia nowego rozdziału", który docelowo ma się skoncentrować na ożywieniu francuskiego gospodarki, głęboko dotkniętej sytuacją epidemiologiczną.

Zobacz wideo "Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową"
Więcej o: