Rada Miasta Los Angeles tnie budżet policji. Pieniądze przeznaczy na pomoc mniejszościom

Rada miasta Los Angeles przegłosowała ustawę dotyczącą cięć budżetowych miejskiej policji. LAPD zmniejszy swoje zasoby o 231 miejsc, oszczędzając tym samym 150 milionów dolarów. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na programy i usługi dla mniejszości rasowych. Miasto przygotowało również plan na brakującą liczbę policjantów.

Decyzję w sprawie cięć finansowych przegłosowano stosunkiem 12 do 2. Jak informuje "Los Angeles Times" zwolnienie 231 pracowników sprawi, że kadra policjantów w mieście będzie najniższa od 12 lat. Łącznie w Los Angeles pracować będzie 9 757 funkcjonariuszy. Curren Price, radny LA powiedział, że 2/3 zaoszczędzonej kwoty 150 mln dolarów przeznaczone zostanie na projekty dla dyskryminowanych mniejszości, w tym programy rekrutacyjne oraz letnie oferty pracy dla młodzieży.

Zobacz wideo Schnepf: Wszystkiego się nie da w USA zmienić

LAPD tnie etaty policjantom, zastąpią ich obywatele. Pokojowy plan Rady Miasta

Miasto opracowało plan nieuzbrojonego modelu reagowania kryzysowego, który ma uzupełnić luki wywołane zwolnieniami funkcjonariuszy LAPD. Dokładny model opracuje urząd analityków ustawodawczych oraz administracja miasta we współpracy z departamentem policji Los Angeles. Jak donosi stacja "CNN", cywile włączeni w model będą wysyłani na zgłoszenia związane ze zdrowiem psychicznym, nadużywaniem narkotyków oraz sporów sąsiedzkich. 

To początek nowej ery bezpieczeństwa publicznego w Los Angeles. Najważniejsze jest to, że dotychczasowe działania nie przynosiły korzyści naszym społecznościom. Ostatni miesiąc dał temu wyraźny obraz. Mamy obowiązek słuchać tego, co ludzie mają nam do powiedzenia. Nie mogę się doczekać współpracy z Black Lives Matter

- napisał na swoim profilu społecznościowym Herb J. Wesson, radny LA, który jednocześnie zauważa, że podjęte działania nie usuną wszystkich problemów, jednak oznaczają zmianę w podejściu do bezpieczeństwa publicznego. 

Działalność ruchu nabrała rozgłosu po śmierci George'a Floyd'a, który zginął w wyniku interwencji policjantów z Minneapolis. W piśmie wysłanym do Rady Miasta przedstawiciele BLM oświadczyli, że mniejszości potrzebują opieki, edukacji, miejsc pracy, odpowiedniego komfortu psychicznego, wsparcia ich małych przedsiębiorstw, ale nie większej liczby funkcjonariuszy. Petycja z postulatami dostępna jest na oficjalnych profilach społecznościowych. 

Cięcia budżetowe dzięki petycji Black Lives Matter

Los Angeles nie jest jedynym miastem, które ograniczyło budżet departamentom policji. W tym tygodniu m.in. Rada Miasta Nowy Jork podjęła decyzję o przeznaczeniu miliarda dolarów z rocznych zasobów policji na edukację oraz pomoc społeczną. Podobne kroki podjęły także władze miast Oakland i Berkeley.

Musimy działać na rzecz reformy bezpieczeństwa publicznego w naszym społeczeństwie - i dziś, dzięki Herbowi Wessonowi, przewodniczącej Nury Martinez oraz całej Radzie Miasta zrobiliśmy ważny krok naprzód. Będziemy nadal pracować nad reagowaniem na wezwania 911 bez użycia przemocy

- skomentował wprowadzone w Los Angeles zmiany burmistrz miasta, Eric Garcetti.

Więcej o: