Czarnogóra wprowadziła związki partnerskie dla par jednopłciowych. Jako pierwszy europejski kraj spoza UE

Czarnogóra przyjęła ustawę o związkach partnerskich dla par osób tej samej płci. Tym samym stała się pierwszym krajem europejskim poza Unią Europejską, który uznaje prawa par jednopłciowych. Ustawa otrzymała 42 głosy poparcia w 81-osobowym parlamencie.

Czarnogóra jest pierwszym krajem spoza zachodniej Europy i niebędący członkiem UE, który uznał prawa par tej samej płci do sformalizowania związków. Jak zauważa portal Deutsche Welle, Czarnogóra jest narodem w znacznej części konserwatywnym, a prawa osób LGBT+ nie były dotąd uznawane, wręcz przeciwnie - osoby nieheteroseksualne padały ofiarami prześladowań. Rząd kraju jest jednak na zaawansowanym etapie negocjacji akcesyjnych z Unią, a poprawę sytuacji mniejszości uważa się za konieczną, by rozmowy zakończyły się sukcesem.

To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa Czarnogóry, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych. Równość i te same prawa dla wszystkich są fundamentem wartości ludzkich i europejskich

- napisał na Twitterze premier Czarnogóry Duško Marković. Dodał, że w europejskim państwie, jakim jest Czarnogóra, nie może być miejsca na dyskryminację ze względu na orientację seksualną. Marković podziękował też społeczności osób LGBT+ za wkład w debatę. 

Pary jednopłciowe wciąż nie mogą adoptować dzieci

Czarnogórski parlament już raz głosował nad ustawą o związkach partnerskich par jednopłciowych, ale wówczas ją odrzucił. Nowe prawo przyznaje parom osób tej samej płci te same prawa, co małżeństwom, oprócz możliwości adopcji dzieci. Parlamentarzyści, którzy byli przeciwko ustawie, twierdzili m.in., że związki partnerskie są narzucane przez "światowych satanistów". 

Czarnogóra jest 32 krajem członkowskim ONZ, w którym przyjęto takie przepisy - podaje "The Washington Post".

Zobacz wideo PiS kontra LGBT. Wypowiedzi polityków krzywdzą mniejszości
Więcej o: