Polska delegacja zostanie przetestowana na obecność koronawirusa przed spotkaniem Dudy i Trumpa

W środę 24 czerwca w Waszyngtonie dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Wcześniej jednak obydwie delegacje poddane zostaną testom na obecność koronawirusa.
Zobacz wideo Słabsze sondaże Andrzeja Dudy. Bortniczuk: Wróciły do normalności

Decyzja o przetestowaniu delegacji przed spotkaniem w Waszyngtonie została przekazana dziennikarzom podczas konferencji prasowej we wtorek. - Biały Dom kontynuuje wdrażanie procedur sanitarnych dla wszystkich odwiedzających. Dlatego też członkowie polskiej i amerykańskiej delegacji zostaną poddani testom pod kątem koronawirusa. To ważne dla bezpieczeństwa prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy - powiedział anonimowo CNBC jeden z urzędników.

Delegacje zostaną przetestowane na obecność koronawirusa przed spotkaniem Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą

Urzędnicy wyjawili również, że jednym z tematów rozmów prezydentów ma być m.in. zaangażowanie firm z USA w budowę elektrowni atomowej w Polsce. Spotkanie może dotyczyć również zakupu systemów zbrojeniowych m.in. samolotów F-16 oraz rakiet Patriot.

- Jest to modernizacja, która da Polsce szeroki potencjał obrony. Silne partnerstwo jest ważne zarówno dla własnej obrony, jak i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi czy NATO. Polska poważnie i rzetelnie traktuje swoje członkostwo w Sojuszu - dodał urzędnik. Informatorzy Białego Domu nie chcieli komentować jednak informacji dotyczących częściowego wycofania amerykańskich żołnierzy z Niemiec.

Środowe spotkanie będzie pierwszą wizytą zagranicznego przywódcy w Białym Domu od początku ogłoszenia pandemii koronawirusa. Wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych ma miejsce na cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce. W rozmowach w Białym Domu udział wezmą poza prezydentami także: wiceprezydent Mike Pence, sekretarze stanu i obrony - Mike Pompeo i Mark Esper, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Więcej o: