Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Meksyku. Ludzie wybiegli na ulice, ziemia rozstępowała się pod nogami

Bardzo silne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek południowy Meksyk, wstrząsając budynkami m.in. w stolicy kraju. W związku ze wstrząsami wydano ostrzeżenie przed tsunami dla kilku państw.

Trzęsienie ziemi zlokalizowane było w pobliżu wybrzeża stanu Oaxaca. Wstrząsy rozpoczęły się ok. godziny 17.30 czasu polskiego i były na tyle silne, że mieszkańcy, którzy się go nie spodziewali, w popłochu wybiegali na ulice.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Meksyku. Zatrzęsły się budynki

Jak donosi Reuters, amerykański Instytut U.S. Geological Survey ocenił, że trzęsienie miało magnitudę 7,4 (pierwotnie mówiono o magnitudzie 7,7), podczas gdy meksykański instytut sejsmologiczny oświadczył, iż magnituda wstrząsów wynosiła 7,1. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu kurortu Huatulco. Zatrzęsły się m.in. budynki w stolicy Meksyku i wielu miejscowościach położonych na południu oraz w centrum kraju.

Na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać, jak w czasie wstrząsów drga i rozstępuje się ziemia pod stopami przechodniów, a także, jak wylewa się woda z basenów.

Według doniesień agencji Reutera dotychczas nie poinformowano o ofiarach wstrząsów. W związku ze wstrząsami wydano jednak ostrzeżenie przed tsunami dla kilku państw.

Trzęsienia ziemi o podobnej sile bywają tragiczne w skutkach. W 2017 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 7,1 zginęło 355 mieszkańców Meksyku.

Zobacz wideo Skala Richtera, czyli jak mierzymy siłę trzęsienia ziemi?
Więcej o: