Nowy Jork. Pomnik prezydenta Roosvelta zostanie usunięty. Powodem skojarzenia z kolonializmem i rasizmem

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio poinformował, że pomnik byłego prezydenta USA Theodore'a Roosevelta, stojący przed Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej zostanie usunięty - informuje NBC New York.

Wykonana z brązu rzeźba znajduje się przed wejściem do muzeum od przeszło 80 lat. W ostatnim czasie wokół niej pojawiło się sporo kontrowersji, głównie z uwagi na powiązania z kolonializmem i dyskryminacją rasową.

Decyzja władz muzeum. "Usunięcie rzeźby będzie symbolem postępu"

Stojący w swoim miejscu od 1940 roku pomnik przedstawia Roosvelta na koniu, obok którego stoją figury przedstawiające Indianina i Afrykanina. Były prezydent USA był znany ze swojego zamiłowania do natury, a także licznych wypraw do Afryki.

Prezes Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej Ellen Futter w oświadczeniu cytowanym przez NBC New York wyjaśniła, z jakiego powodu pomnik zostanie usunięty. - Starając się rozwijać pasjonujące dążenie naszej instytucji, naszego miasta i naszego kraju do sprawiedliwości rasowej, wierzymy, że usunięcie rzeźby będzie symbolem postępu i naszego zaangażowania w budowę i utrzymanie integralnej i sprawiedliwej społeczności muzealnej i szerszego społeczeństwa - oświadczyła.

Kontrowersje związane z pomnikiem sięgają 2017 roku

Póki co nie ustalono, kiedy pomnik zostanie usunięty i jaki będzie jego dalszy los. Decyzję na temat jego demontażu z frontowych schodów muzeum jako pierwszy przekazał dziennik The New York Times.

W 2017 roku protestujący oblali czerwoną cieczą podstawę pomnika, wzywając wówczas władze do jego usunięcia. Tłumaczono wówczas, że rzeźba jest symbolem "patriarchatu, białej supremacji i osadnictwa-kolonializmu".

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio poparł decyzję o usunięciu pomnika. - To właściwa decyzja i właściwy czas na usunięcie tej problematycznej rzeźby - mówił.

Zobacz wideo Nowy Jork ma swojego bohatera walki z koronawirusem. A jak wypada Donald Trump? USA w centrum pandemii
Więcej o: