USA. Pierwsza od 17 lat federalna egzekucja zaplanowana na lipiec. "Jesteśmy to winni ofiarom"

Na lipiec i sierpień zaplanowano pierwsze od 17 lat federalne egzekucje w Stanach Zjednoczonych. Śmiertelny zastrzyk otrzymają czterej więźniowie skazani za morderstwa oraz gwałty na nieletnich. Od 1976 roku wykonano w USA jedynie trzy federalne wyroki śmierci. W więzieniach przebywa obecnie 61 osób skazanych na ten rodzaj kary.

W poniedziałek prokurator generalny Stanów Zjednoczonych William P. Barr nakazał Federalnemu Biuru Więziennictwa, by wyznaczyło daty egzekucji czterech więźniów skazanych przez sądy federalne na karę śmierci. Pierwsza z nich została zaplanowana na 13 lipca, ostatnia na 28 sierpnia. Skazanym m.in. za morderstwa i gwałty na nieletnich zostanie podany zastrzyk z pentobarbitalem.

"Naród amerykański, reprezentowany przez Kongres i prezydentów, od dawna wskazuje, że skazanych za najbardziej ohydne przestępstwa powinna spotkać kara śmierci. Czterej mordercy, których egzekucje właśnie zaplanowano, mogli liczyć na pełne i uczciwe postępowanie zgodnie z amerykańską konstytucją konstytucją i ustawami" - powiedział Barr. 

Zobacz wideo Schnepf: Problem rasowy w USA wciąż jest żywy

"Musimy wykonać karę, która została zasądzona przez nasz wymiar sprawiedliwości. Jesteśmy to winni ofiarom tych przerażających zbrodni, a także ich rodzinom" - dodał prokurator generalny USA. W komunikacie Departamentu Sprawiedliwości poinformowano, że wszyscy czterej skazani na karę śmierci wyczerpali już wszelkie środki odwoławcze. Ich egzekucje zostaną wykonane w więzieniu w Terre Haute w stanie Indiana.

USA. Pierwsza federalna egzekucja od 2003 r.  Od 1976 roku wykonano jedynie trzy federalne wyroki śmierci

Na 13 lipca wyznaczono egzekucję Daniela Lewisa Lee, zwolennika białej supremacji, skazanego za zamordowanie trzyosobowej rodziny, w tym ośmioletniej dziewczynki. Dwa dni później śmiertelny zastrzyk otrzyma Wesley Ira Purkey, skazany za zgwałcenie i zamordowanie 16-letniej dziewczynki. Na 17 lipca zaplanowano egzekucję Dustina Lee Honkena, którego skazano za federalną karę śmierci za zastrzelenie pięciu osób, w tym dwóch młodych dziewcząt. 28 sierpnia dokonana zostanie egzekucja Keitha Dwayne'a Nelsona, skazanego za porwanie, zgwałcenie i uduszenie 10-letniej dziewczynki.

Prawnicy skazanych potępili działania Departamentu Sprawiedliwości i poprosili o interwencję Sąd Najwyższy. 

Barr już przed rokiem domagał się wykonania wyroków śmierci, jednak nie zgodził się na to jeden z sądów rejonowych. W kwietniu 2020 r. decyzję sądu niższego szczebla uchylił jednak Sąd Apelacyjny dla Dystryktu Kolumbii

Kara śmierci jest przewidziana w amerykańskim prawie federalnym (mimo że 12 stanów jej nie stosuje), ale takich egzekucji nie wykonywano od 2003 roku. Od 1976 roku wykonano w USA jedynie trzy federalne wyroki śmierci. Obecnie w amerykańskich więzieniach znajduje się jednak aż 61 więźniów z takimi wyrokami.

Więcej o: