USA. Duże zmiany w amerykańskiej policji. Donald Trump podpisał zarządzenie o reformie

Prezydent USA Donald Trump podpisał zarządzenie wykonawcze, które wprowadza szereg zmian w policji. Dotyczą one przede wszystkim kwestii użycia siły przez funkcjonariuszy wobec obywateli, a także rekrutacji do służb mundurowych - przekazuje BBC.

Podpisanie zarządzenia przez Trumpa jest rzecz jasna wynikiem trwających od kilku tygodni protestów wywołanych śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda

Trump wprowadza zmiany. "Bez policji panuje chaos"

W przemówieniu wygłoszonym w Ogrodzie Różanym Białego Domu prezydent USA bronił policji, a jednocześnie potępił "anarchię". - Musimy znaleźć wspólny grunt, ale zdecydowanie sprzeciwiam się radykalnym i niebezpiecznym wysiłkom mającym na celu obronę, rozmontowanie i rozwiązanie naszych służb policyjnych - mówił.

Chwilę potem Trump przypomniał, że "bez policji panuje chaos". - Amerykanie uważają również, że musimy poprawić rozliczalność, zwiększyć przejrzystość i zainwestować więcej zasobów w szkolenie policji, rekrutację i zaangażowanie społeczności - cytuje wypowiedź prezydenta BBC.

Reforma policji w USA. Wprowadzono zakaz podduszania zatrzymanych

Zarządzenie wykonawcze zakłada konieczność przyjęcia przez policję nowych standardów związanych z używaniem siły w trakcie interwencji. Zdecydowanie skuteczniej zabezpieczony ma być też proces rekrutacji do służby, w wyniku czego policjantem nie będzie mogła zostać osoba, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji i zdolności.

Dodatkowo ma zostać stworzona specjalna baza danych, w której znajdzie się szereg informacji o funkcjonariuszach, na których złożono skargi w związku z nadmiernym użyciem siły - informuje BBC.

Reformy wprowadza również zakaz podduszania zatrzymanych przez policjantów osób, o ile bezpieczeństwo i życie funkcjonariusza nie jest zagrożone. Taki sposób obezwładniania aresztowanych został już wprowadzony przez część lokalnych departamentów policji.

Zobacz wideo Schnepf: Wszystkiego się nie da w USA zmienić
Więcej o: