"Putin opuścił 'bunkier' w Nowo-Ogariowie". Po raz pierwszy od dwóch miesięcy pojawił się publicznie

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy pojawił się publicznie i wziął udział w ceremonii podniesienia flagi na cześć Dnia Rosji. Wręczył też medale Bohatera Rosji. W czasie pandemii koronawirusa Putin izoluje się w swojej posiadłości w Nowo-Ogariowie, zwanej przez media "bunkrem".

Władimir Putin wziął udział w pierwszym ważnym publicznym wydarzeniu od ponad dwóch miesięcy, gdy ogłoszono ogólnokrajową kwarantannę w związku z pandemią - podaje agencja Assosiated Press. Pojawił się na organizowanych w Moskwie obchodach Dnia Rosji - rosyjskiego święta państwowego obchodzone corocznie 12 czerwca. 

Władimir Putin po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy pojawił się publicznie. "Opuścił 'bunkier'"

Putin obserwował ceremonię podnoszenia ogromnej, narodowej flagi, a następnie wygłosił przemówienie i wręczył uczestnikom obchodów medale Bohatera Rosji. Nie miał na sobie maseczki ochronnej. Podczas przemówienia wielokrotnie chwalił pracowników medycznych. Wskazywał na "tysiącletnią historię Rosji pełną stron wielkiej chwały i dumy", uhonorował też prezesa Naukowego Instytutu Badań Chirurgii Dzieci i Traumatologii Leonida Roshala.

Przez ostatnie dwa miesiące Putin przebywał w swojej rezydencji w podmoskiewskim Nowo-Ogariowie, nazywanej przez część rosyjskojęzycznych mediów "bunkrem". Stamtąd wygłaszał orędzia i łączył się podczas wideokonferencji z przedstawicielami rządu oraz pozostałymi pracownikami.

W maju pojawiły się doniesienia, że polityczna izolacja i przebywanie w "bunkrze" niekorzystnie wpływa na wizerunek Putina - z sondaży wynikało, że odnotował najniższy wskaźnik poparcia od 20 lat.

- Słowo „bunkier” nieprzypadkowo pojawiło się w słowniku politycznym - mówił wówczas w rozmowie z Polską Agencją Prasową politolog Andriej Kolesnikow. - Jednakże rosyjski prezydent w istocie działa tak jak zawsze. Jest przywódcą-sybarytą, który "włącza się" do pracy okresowo, a przez większość czasu jest nieobecny - po prostu w czasie epidemii stało się to w większym stopniu widoczne - wskazywał.

Koronawirusem w Rosji zakazili się m.in. premier Michaił Miszustin i rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Obaj wyzdrowieli.

Zobacz wideo "Świadkowie Putina" fragment filmu
Więcej o: