USA. Burza tropikalna Cristobal uderzyła w Stany Zjednoczone. Zapowiadane powodzie i tornada

Burza tropikalna Cristobal w niedzielę 7 czerwca dotarła do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Sztormowi towarzyszy silny wiatr i bardzo obfite opady deszczu. Mogą one wywołać powodzie błyskawiczne oraz tornada.

Sztorm Cristobal spowodował już powodzie w Meksyku i w części Ameryki Środkowej - niestety burza tropikalna zyskała na sile po pokonaniu Zatoki Meksykańskiej. W ostatnią niedzielę sztorm dotarł nad Luizjanę, która ogłosiła już stan wyjątkowy. Później ostrzeżenia wydane zostały też w stanach Missisipi, Alabamie i w części Florydy.

Trzecia burza tropikalna w USA przed rozpoczęciem sezonu tornad

Według National Hurricane Center silny, sztormowy wiatr oraz intensywne opady deszczu najbardziej będą dawać się we znaki mieszkańcom Luizjany, Florydy i Missisipi. Według wstępnych prognoz synoptyków burza tropikalna zacznie przesuwać się na północ obejmując stany Arkansas, Missouri, Illinois i Wisconsin. W środę Cristobal znajdzie się już nad Kanadą.

Intensywny deszcz może powodować powodzie błyskawiczne głównie w dolinach rzek w Luizjanie, Missisipi i Arkansas. Jak podaje CNN, jest to już trzecia burza tropikalna, która poprzedza sezon huraganów w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo jest to druga najwcześniej sklasyfikowana burza tropikalna, która dotarła nad Luizjanę od momentu wykonywania zapisów. Dotychczasowym rekordzistą jest burza tropikalna Arlene z 30 maja 1959 roku.

Przejściu burzy Cristobal towarzyszyć mają także tornada, zwłaszcza w miastach zlokalizowanych nad Zatoką Meksykańską. - Burze tropikalne nad tą Zatoką powodują więcej trąb powietrznych niż ich odpowiedniki, które przechodzą wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Mieszkańcy tych stanów muszą liczyć się z podtopieniami oraz uszkodzeniami, wywołanymi przez silny wiatr - dodał meteorolog CNN Brandon Miller.

Zobacz wideo Schnepf: Wszystkiego się nie da w USA zmienić
Więcej o: