Media: Donald Trump ma wycofać z Niemiec 9,5 tys. żołnierzy. Część z nich może trafić do Polski

Jak poinformowały "Wall Street Journal" i Reuters, prezydent Donald Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Biały Dom nie potwierdził jeszcze tych doniesień. Agencja Reutera zasugerowała z kolei, że żołnierze mogliby zostać przeniesieni m.in. do Polski.

Według "Wall Street Journal" skierowane do Pentagonu memorandum o redukcji amerykańskich wojsk w Niemczech podpisał doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. W bazach zlokalizowanych na terenie Niemiec miałoby od września pozostać 25 z obecnych 34,5 tys. żołnierzy. Biały Dom nie skomentował na razie tych informacji.

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu

Trump wycofa część wojsk z Niemiec? Reuters: Amerykańscy żołnierze mogą trafić do Polski

Źródła "WSJ" twierdzą, że propozycja wycofania części wojsk USA z tego kraju była rozważana od dłuższego czasu. Biały Dom zapewniał, jednak że nie ma ona związku z niedawna odmową kanclerz Angeli Merkel udziału w szczycie G7, który prezydent Stanów Zjednoczonych chciał zorganizować w Waszyngtonie jeszcze w czerwcu.

Agencja Reutera także podała tę informację. Poza tym, powołując się na jednego z wysokich urzędników administracji Trumpa, zasugerowała, że część amerykańskich żołnierzy wycofanych z Niemiec może trafić do Polski oraz innych krajów sojuszniczych. Pozostali mieliby powrócić do ojczyzny.

Administracja Trumpa szykowała grunt już przed rokiem

Napięte relacje między USA a Niemcami, których osią jest obecność amerykańskich wojsk u naszego zachodniego sąsiada, trwają od dłuższego czasu. Już w sierpniu 2019 r. ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ostrzegł, że Amerykanie mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do Polski. 

- Wręcz obraźliwym jest oczekiwanie, że amerykański podatnik nadal będzie płacił za ponad pięćdziesiąt tysięcy Amerykanów przebywających w Niemczech, w sytuacji gdy Niemcy swoją nadwyżkę handlową wykorzystują do własnych celów - powiedział ambasador USA w Niemczech Richard Grenell w rozmowie z agencją dpa. 

Podobne sugestie wysuwała w tym czasie amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. W sierpniu 2019 r. pisała na Twitterze: "W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech".

Według "Deutsche Welle", od 2012 do 2019 niemieckie władze wydatkowały na infrastrukturę NATO 480 mln euro. Większość z tych środków przypadła na bazy amerykańskie. Od 2014 do 2019 kontyngent amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech zmniejszył się o ponad 3000. 

Więcej o: