Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una grozi Korei Południowej. Kością niezgody "propagandowe balony"

Siostra przywódcy Korei Północnej Kim Jo Dzong zagroziła Korei Południowej zerwaniem umowy o nieagresji. Spór między krajami dotyczy balonów z ulotkami krytykującymi Pjongjang, które wypuszczają w powietrze uciekinierzy z Korei Północnej.

Kim Jo Dzong ostrzegła Koreę Południową, wzywając ją do zatrzymania kolportażu ulotek propagandowych, które są transportowane przez koreańską granicę za pomocą balonów. Siostra przywódcy Korei Północnej stwierdziła, że ostatnie wydarzenia mogą zniszczyć porozumienie, które zawarto w celu zmniejszenia napięć militarnych między obiema Koreami.

Kim Jo Dzong wydała oświadczenie po tym, jak grupa uciekinierów z Korei Północnej wysłała w tym tygodniu przez granicę ulotki krytykujące Pjongjang. Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap ulotki, które zostały przetransportowane za pomocą 500 tysięcy balonów, krytykowały politykę nuklearną prowadzoną przez Kim Dzong Una. To nie pierwsze tego typu materiały, które przekroczyły koreańską granicę. Uciekinierzy z Korei Północnej kolportowali już ulotki mówiące o łamaniu praw człowieka w kraju, który udało im się opuścić.

Siostra Kim Dzong Una: Władze Korei Południowej będą zmuszone zapłacić wysoką cenę

Kim Jo Dzong, która zyskała na znaczeniu w koreańskiej polityce w ciągu ostatnich dwóch lat, powiedziała, że Pjongjang rozważy anulowanie umowy o nieagresji podpisanej przez przywódców krajów w 2018 roku, jeśli aktywiści będą nadal wysyłać ulotki krytykujące Koreę Północną - pisze "The Guardian".

- Jeśli ten akt złej woli popełniany na naszych oczach zostanie pozostawiony bez reakcji pod pretekstem "wolności jednostek" i "wolności wypowiedzi", władze Korei Południowej wkrótce staną w obliczu najgorszych konsekwencji. Mówiąc jasno, władze Korei Południowej będą zmuszone zapłacić wysoką cenę, jeśli pozwolą, aby ta sytuacja trwała" - stwierdziła Kim Jo Dzong w oświadczeniu.

Korea Południowa ma jednak niewielkie pole manewru. Za wysyłaniem ulotek krytycznych wobec władz Korei Północnej stoją osoby prywatne. Resort ds. zjednoczenia w Seulu przyznał jednak, że ulotki nasilają napięcia między dwoma państwami. Stwierdził też, że większość z nich i tak ląduje po stronie południowej, co powoduje zanieczyszczanie środowiska.

Więcej o: