Białoruś. Łukaszenka zdymisjonował rząd. Dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozwiązał rząd Siarhieja Rumasa. Stało się to na dwa miesiące przed planowanymi wyborami prezydenckimi. O decyzji białoruskiego prezydenta poinformowała państwowa telewizja Biełaruś 1.

W środę 3 czerwca prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret, na mocy którego rozwiązał  rząd Siarhieja Rumasa. Swoje zamiary wobec Rady Ministrów zapowiedział nieco ponad tydzień temu, w poniedziałek 25 maja. Prezydent Białorusi wyjaśniał swoją decyzję, mówiąc, że ludzie, głosując w wyborach prezydenckich, powinni wiedzieć, kto będzie zaangażowany w rozwiązywanie istotnych problemów związanych z ich życiem i rozwojem społeczno-gospodarczym państwa.

Tego samego dnia Alaksandr Łukaszenka rozpatrywał propozycje składu nowej Rady Ministrów. Prezydent Białorusi stwierdził, że znaczące zmiany personalne nie są pożądane.

- To byłoby bardzo złe, ponieważ teraz cały świat wszedł w okres bezprecedensowego kryzysu gospodarczego, który w każdym państwie doprowadził do poważnych zmian w stosunkach społecznych. Konsekwencje tego kryzysu będą bardzo poważne. Dlatego gwałtowne zastępowanie wszystkich członków rządu byłoby błędne z punktu widzenia obecnej chwili. Nie ma takiej potrzeby. Dorastało nowe pokolenie liderów, którzy wykazali się i dobrze pracowali w rządzie. Po co je zmieniać? Mogą pracować - mówił Łukaszenka

Zobacz wideo Prezydent Trump zapowiada użycie wojska przeciwko protestującym

Wybory prezydenckie na Białorusi. Przeciwnicy Łukaszenki są prześladowani

Rozwiązanie białoruskiego rządu nastąpiło dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi, które mają się odbyć 9 sierpnia. Telewizja Biełsat informuje, że w maju na Białorusi rozpoczęły się prześladowania przeciwników politycznych i pokojowych uczestników wieców opozycji. 

Siarhiej Rumas, który stał na czele białoruskiego rządu, to ekonomista, który objął stanowisko premiera w sierpniu 2018 roku. Kiedy zaczął kadencję, zapowiadał gruntowne reformy gospodarcze, jednak Alaksandr Łukaszenka na nie nie pozwolił. Prezydent Białorusi wielokrotnie krytykował premiera i oskarżał go m.in. o zapaść gospodarki. Groził też, że go zdymisjonuje, m.in. po wizytacji w państwowych zakładach. 

Alaksandr Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 1994 roku. 

Więcej o: