Kolejna epidemia w Demokratycznej Republice Konga. Potwierdzono sześć przypadków zakażenia ebolą

Rząd Demokratycznej Republiki Konga ogłosił wczoraj, że w miejscowości Wangata w prowincji Équateur odkryto nowe ognisko epidemii wirusa ebola - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Informacja pojawiła się w momencie, gdy wydawało się, iż trudna i złożona walka z wirusem dobiegała końca.
Zobacz wideo Globalna (i zabójcza) pandemia jest coraz bardziej realna

Informacje przekazywane przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wskazują, że do tej pory wykryto sześć nowych przypadków zarażenia wirusem ebola w mieście Wangata, z czego cztery osoby zmarły, a dwie kolejne są hospitalizowane. Trzy z tych sześciu przypadków zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Z biegiem czasu zidentyfikowanych zostanie prawdopodobnie więcej zarażonych - informuje WHO.

Minister zdrowia, Eteni Longondo na specjalnie zwołanej konferencji prasowej potwierdził, że kraj ma do czynienia z nową pandemią. - Krajowy Instytut Badań Biomedycznych (INRB) właśnie potwierdził mi, że próbki z Mbandaki są pozytywne na obecność wirusa ebola. Bardzo szybko wyślemy im szczepionkę, a także leki. Nowa epidemia jest faktem - powiedział Longondo.

Walka nie tylko z ebolą

Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że w Republice Demokratycznej Konga nie zdołano jeszcze w pełni uporać się z epidemią koronawirusa. - Jest to przypomnienie, że COVID-19 nie jest jedynym zagrożeniem dla zdrowia, z jakim spotykają się ludzie. Chociaż większość naszej uwagi skupia się na pandemii, WHO nadal monitoruje i reaguje na wiele innych zagrożeń zdrowia - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

31 maja Światowa Organizacja Zdrowia przekazała również informacje na temat sytuacji, jaka panuje w kraju w związku z koronawirusem. Wówczas odnotowano 3195 potwierdzonych przypadków zakażeń, a 72 osoby zmarły.

Ponowny wybuch epidemii eboli będzie dla kongijskich organów ochrony zdrowia kolejnym poważnym wyzwaniem. Aktualnie służby muszą mierzyć się także z epidemią odry i cholery.

Poprzednie wybuchy epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga

8 maja 2018 roku potwierdzono dziewiąty już powrót eboli w mieście Mbandaka w prowincji Équateur. Wówczas trwała ona do 24 lipca tego samego roku, a w jej trakcie potwierdzono 54 przypadki, z czego 33 osoby zmarły. Kilka dni później, 1 sierpnia, ogłoszono dziesiąty nawrót epidemii w prowincjach Kiwu Północne, Kiwu Południowe i Ituri. Do tej pory zgłoszono 3463 przypadki, spośród których zmarło 2280 osób.

14 maja kongijskie Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło 42-dniowe odliczanie do ogłoszenia końca tej epidemii - informuje WHO. Spokój w kontekście epidemii eboli zaburzył jednak 11 wybuch, trwający od wczoraj.

Więcej o: