Trump kazał gubernatorom "zdominować protestujących". Wyciekło nagranie. "Większość z was jest słaba"

Donald Trump przekazał gubernatorom USA, że muszą "zdominować" osoby protestujące po śmierci George'a Floyda - wynika z nagrania ze spotkania, do którego dotarła stacja CNN. - Większość z was jest słaba, okazaliście słabość - mówił Trump. - Musicie ich zdominować, w przeciwnym razie będziecie wyglądać jak banda palantów. Musicie aresztować ludzi - wskazywał.

Stacja CNN dotarła do nagrania, które przybliża kulisy poniedziałkowego wideospotkania Donalda Trumpa z gubernatorami USA w sprawie ulicznych protestów, które ogarnęły już ponad 140 miast w Stanach Zjednoczonych. Zamieszki wybuchły po tym, jak 46-letni George Floyd został uduszony przez policjanta - protestujący deklarują, że wyjdą na ulice także w nocy z poniedziałku na wtorek. Zatrzymano ponad 4 tysiące osób, a wśród rannych są m.in. dziennikarze.

Zobacz wideo Starcia policji i protestujących na ulicach Nowego Jorku

Czytaj więcej: Reporterka postrzelona podczas zamieszek. "Poczułam na twarzy krew. Krzyczałam 'jestem z prasy!'"

Trump kazał gubernatorom zaostrzyć kurs ws. protestujących. "Okazaliście słabość"

Z nagrania, do którego dotarła stacja CNN wynika, że Trump podczas spotkania z gubernatorami był wyraźnie rozgniewany i "zasugerował, że ich obowiązkiem jest surowe stłumienie niepokojów". Zarzucał im też, że nie przejęli kontroli nad manifestującymi i mówił wprost, że muszą ich natychmiast "zdominować". - Większość z was jest słaba, okazaliście słabość - mówił Trump. - Musicie ich zdominować, w przeciwnym razie będziecie wyglądać jak banda palantów. Musicie aresztować ludzi - wskazywał.

Trump podczas prowadzonej z Białego Domu wideokonferencji mówił też, gubernatorzy nie mogą dłużej zwlekać z używaniem siły. - To jest ruch, którego nie możecie odkładać na potem. Cały świat śmiał się z Minneapolis z powodu spalenia posterunku policji - argumentował.

Nagrania, na którym słychać słowa Trumpa, można posłuchać tutaj:

Więcej o: