Szwecja. Śmiertelność zakażonych koronawirusem na poziomie 12 proc. Władze odrzucają krytykę obywateli

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji wzrosła do 4029 osób. Według głównego epidemiologa kraju mimo wysokiej liczby ofiar obserwowany jest spadek liczby nowych zakażeń oraz zgonów w domach opieki.

Od początku wybuchu epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 33 843 osób. Agencja Zdrowia Publicznego w Szwecji poinformowała, że w kraju tym odnotowano już 4029 ofiar śmiertelnych COVID-19. Oznacza to śmiertelność na poziomie 12 procent - taki sam wynik był w kwietniu, kiedy władze mówiły o szczycie zakażeń.

Koronawirus w Szwecji. Wskaźnik śmiertelności na poziomie 12 procent

Jak podaje portal thelocal.se, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji znacznie przekroczyła liczbę ofiar odnotowaną w sąsiedzkich krajach nordyckich, które zdecydowały się nałożyć obostrzenia dotyczące przemieszczania się.

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell zwraca jednak uwagę na mniejszy wzrost liczby nowych przypadków oraz zmniejszenie liczby zgonów z powodu koronawirusa odnotowanych wśród pacjentów domów opieki. - Liczba przypadków COVID-19 w domach opieki dla osób starszych spadła w przeciągu tygodnia z 400 do 60-70, a liczba osób zmarłych w tych placówkach z ponad 100 do około 30 - przekonywał na konferencji prasowej. Zmniejsza się też liczba nowych pacjentów przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii.

Agencja Zdrowia Publicznego odrzuca krytykę obywateli, którzy opisują działania władz w walce z epidemią jako igranie z ludzkim życiem. Według AZP szwedzkie podejście do koronawirusa jest lepsze w perspektywie długofalowej, a drastyczne wprowadzenie obostrzeń może działać tylko przez krótki czas i jest nieskuteczne.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów

Andres Tegnell podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że około 90 proc. ofiar koronawirusa to osoby w wieku powyżej 70 lat. Władze kraju zastanawiają się więc nad wprowadzeniem nowych wytycznych dla osób w tym wieku. Ostatnie wytyczne wprowadzone 27 marca zachęcały, by osoby starsze ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych np. w sklepach czy w komunikacji miejskiej.