Izrael. Proces korupcyjny premiera Netanjahu odłożony. Nie wyznaczono terminu kolejnej rozprawy

W Jerozolimie po zaledwie godzinie od rozpoczęcia zakończyło się pierwsze posiedzenie sądu w procesie korupcyjnym premiera Izraela Benjamina Netanjahu, powiadomiła agencja AFP. Szef izraelskiego rządu jedynie potwierdził swoją tożsamość, a następnie sędziowie zdecydowali o odroczeniu posiedzenia.

Benjamin Netanjahu jest oskarżony o korupcję, nadużycie zaufania i defraudację. Zarzuty postawiono mu w listopadzie. Jest pierwszym izraelskim premierem postawionym w stan oskarżenia w czasie pełnienia urzędu. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Izrael. Benjamin Netanjahu o swoim procesie: Polowanie na czarownice

Benjamin Netanjahu zaprzecza wszystkim zarzutom i deklaruje niewinność. Sam proces nazwał polowaniem na czarownice, wspieranym przez lewicowe media i przeciwników politycznych. Zapewnił, że udowodni swoją niewinność i nadal będzie przewodził Izraelowi jako szef rządu.

W sądzie premier Netanjahu stawił się wraz z grupą ministrów z partii Likud, której jest liderem. Jak poinformowała agencja AFP, obrona premiera wnioskowała o odłożenie procesu w celu przeanalizowania materiału dowodowego. Sąd przychylił się do wniosku, jednak nie podano terminu kolejnej rozprawy.

Benjamin Netanjahu ponownie na czele rządu po długim impasie

Tydzień temu w Izraelu zaprzysiężono nowy rząd jedności, na którego czele stanął Benjamin Netanjahu. Inauguracja gabinetu zakończyła trwający ponad rok impas polityczny w Izraelu, w czasie którego przeprowadzono kolejno trzy nierozstrzygnięte wybory parlamentarne.

Benjamin Netanjahu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie izraelskich polityków. Na czele rządu Izraela stał od 1996 do 1999 roku. Po blisko dziesięciu latach przerwy ponownie objął urząd premiera, który piastuje do dziś.

Zobacz wideo Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje
Więcej o: