Turcja. Zamiast wezwania na modlitwę z głośników meczetów wybrzmiało "Bella Ciao". Policja w akcji

"Bella Ciao" to włoska, antyfaszystowska piosenka, która zyskała na popularności po serialu Netfliksa "Dom z papieru". Utwór ten w ostatnim czasie wybrzmiał z meczetów w Izmirze zamiast tradycyjnego wezwania do modlitwy. Policja zatrzymuje już pierwsze osoby, które udostępniły nagrania z tego incydentu w internecie.

Jak podaje portal hurriyetdailynews.com, z kilku minaretów meczetów w Izmirze w zachodniej Turcji zamiast tradycyjnego wezwania do modlitwy puszczona została piosenka "Bella Ciao". Mieszkańcy dzielnic Konak, Karsiyaka, Cigli i Buca wrzucili do mediów społecznościowych nagrania, które dokumentują ten incydent.

"Bella Ciao" zamiast wezwania do modlitwy z tureckich meczetów. Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie

Dyrektor ds. religii w Izmirze potwierdził, że rozpocznie własne śledztwo w sprawie zhakowania meczetów. Dochodzenie w sprawie cyberataku prowadzi też prokuratura tego regionu. Postępowania mają zostać też wszczęte przeciwko użytkownikom portali społecznościowych, którzy pochwalali akcję zamiany apelu o modlitwę na włoską piosenkę antyfaszystowską.

 

Według władz osoby te dopuściły się "publicznego poniżenia wartości religijnych". Postępowanie wobec nich zostało więc wszczęte z urzędu. - Złożyliśmy skargę na ten incydent, który głęboko zranił uczucia wszystkich muzułmanów w świętym miesiącu Ramadan. Władze wszczęły dochodzenie przeciwko tym, którzy przeprowadzili tę prowokacyjną akcję, udostępnili filmy i pochwalili ten brzydki czyn na swoich kontach w mediach społecznościowych - powiedział cytowany przez "Ahval News" szef dyrekcji ds. religijnych Ali Erbas. Jak podaje portal, w czwartek zatrzymana została kobieta, która udostępniła nagranie z meczetu na swoim profilu w mediach.

Incydent miał miejsce w czasie trwania świętego miesiąca muzułmańskiego, który w tym roku wypada od 23 kwietnia do 23 maja. W tym czasie muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca. Meczety w Turcji są zamknięte z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem, a w wezwaniach z minaretów w ostatnim czasie padały też modlitwy o ustanie epidemii.

Piosenka "Bella Ciało" powstała podczas II wojny światowej i szybko stała się antyfaszystowskim symbolem oporu. Melodia zapożyczona została z pieśni ludowej śpiewanej przez najemnych robotników rolnych. Autor piosenki jest nieznany. W ostatnich latach zyskała na popularności dzięki sukcesowi hiszpańskiego serialu "Dom z papieru".

Zobacz wideo "Dom z papieru". Sezon 4 [ZWIASTUN]
Więcej o: