USA wycofują się z traktatu "o otwartych przestworzach". Trump: Rosja go nie przestrzegała

Amerykański prezydent Donald Trump potwierdził, że planuje wycofanie się z kolejnego układu o kontroli zbrojeń. Tym razem chodzi o "traktat o otwartych przestworzach", którego sygnatariuszami jest 35 państw, w tym Polska. Prezydent Trump wyraził nadzieję na renegocjację traktatu.

"Traktat o otwartych przestworzach” został zawarty przez kraje NATO oraz byłych członków Układu Warszawskiego w 1992 roku. Umożliwia on loty samolotów zwiadowczych nad terytoriami jego sygnatariuszy w celu kontroli przestrzegania porozumień zbrojeniowych.

USA wycofują się z traktatu "o otwartych przestworzach"

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych od dawna zarzucali Rosji łamanie traktatu. Amerykański wywiad twierdził ponadto, że Moskwa wykorzystuje możliwość przelotów nad Stanami Zjednoczonymi do lokalizacji infrastruktury mogącej być celem cyberataków.

- Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, ale Rosja nie przestrzega traktatu, więc wycofamy się z niego. Jest jednak duża szansa na nowe porozumienie albo na przywrócenie obecnego - mówił prezydent Donald Trump.

O wycofanie się z "traktatu o otwartych przestworzach” od dawna apelowali do prezydenta Trumpa tak zwani "jastrzębie” z Partii Republikańskiej. Sprzeciwiali się temu Demokraci oraz niektórzy politycy republikańscy. Ich zdaniem porozumienie jest bardzo przydatnym narzędziem dla Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników w Europie, którzy nie dysponują zaawansowanym systemem satelitów szpiegowskich.

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Rosja odpowiada

Jak czytamy w depeszy AP, stanowisko USA zaniepokoi wielu amerykańskich kongresmenów i sojuszników w Europie. Na zarzuty Amerykanów odpowiedzieli już Rosjanie. - Nasze stanowisko jest absolutnie jasne: wycofanie się USA z tego traktatu będzie kolejnym ciosem w system bezpieczeństwa wojskowego w Europie, który jest już osłabiony przez poprzednie posunięcia administracji - powiedział agencji TASS, cytowanej w AP, Aleksandr Gruszko, wiceminister spraw zagranicznych.

W ubiegłym roku Stanu Zjednoczone wycofały się z innego traktatu - o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF). Również wtedy USA zarzucały Rosji niestosowanie się do porozumienia.

Więcej o: