Łódzkie. Incydent na lotnisku wojskowym. Próbowano oślepić pilota F-16, który podchodził do lądowania

Na wojskowym lotnisku w Łasku doszło do bardzo niebezpiecznego incydentu. Nieznany sprawca próbował oślepić laserem pilota F-16, który podchodził do lądowania.
Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Zdarzenie miało miejsce na terenie lotniska 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w województwie łódzkim. W poniedziałek 18 maja piloci wykonywali nocne loty.

Próba oślepienia laserem pilota F-16, który podchodził do lądowania na lotnisku w Łasku 

- W trakcie podejścia do lądowania, około 7 km na wschód od lotniska w Łasku. Ktoś próbował oślepić pilota podchodzącego do lądowania samolotu F-16 - powiedział portalowi se.pl oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego kpt. Michał Kolad.

Wojskowi wzięli pod uwagę lokalizacje lotniska, dystans i kierunek, z jakiego wypuszczona została wiązka lasera. Na podstawie tych danych udało im się wskazać, że osoba próbująca oślepić pilota znajdowała się w miejscowości Karczmy w gminie Zelów. Informacje dotyczące tego incydentu zostały już przekazane bełchatowskiej policji.

- Policja podjęła działania w celu identyfikacji sprawcy zdarzenia. Należy zwrócić uwagę, że takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi. Na całe szczęście tym razem nikomu nic się nie stało - powiedział kpt. Michał Kolad. Na razie jednak funkcjonariuszom nie udało się namierzyć sprawcy.

Do 30 września 2019 roku w Polsce odnotowano aż 75 incydentów, podczas których piloci byli oślepiani laserem. Prawo lotnicze zabrania emitowania wiązki lasera w kierunku jakiejkolwiek maszyny. Za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi grzywna i kara więzienia od roku do 10 lat. W szczególnych przypadkach może być zasądzona kara nawet 12 lat pozbawienia wolności.

W kwietniu 2018 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego postanowił rozpocząć kampanię informacyjną na temat zagrożenia, jakim może skutkować próba oślepienia pilota zwłaszcza podczas lądowania czy startu maszyn. Amerykańska FAA od dawna ostrzega o skutkach takich działań. Piloci oślepieni laserem mogą stracić kontrolę nad maszyną, co może skutkować rozbiciem się maszyny, zwłaszcza podczas jej lądowania. Laser zazwyczaj powoduje krótkotrwałe oślepienie, jednak zdarzają się też przypadki trwałego uszkodzenia wzroku wśród załogi.