Koronawirus. Donald Trump pisze o "niekompetencji Chin" i "masowym zabójstwie"

Donald Trump po raz kolejny oskarża Chiny w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. - To "niekompetencja Chin", a nie nic innego, doprowadziła do tego masowego zabójstwa na całym świecie! - napisał na Twitterze prezydent USA. "The Washington Post" podkreśla, że polityk wykorzystuje koronawirusa w kampanii wyborczej.

Donald Trump w środę po raz kolejny zaatakował Chiny w kontekście pandemii koronawirusa.

Ktoś w Chinach wydał oświadczenie obwiniające wszystkich poza Chinami za wirusa, który zabił setki tysięcy ludzi. Proszę wytłumaczyć temu głupkowi, że to "niekompetencja Chin”, a nie nic innego, doprowadziła do tego masowego zabójstwa na całym świecie!

- napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Trump wykorzystuje pandemię w kampanii

To już kolejne mocne stwierdzenie Donalda Trumpa ws. sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. We wtorek np. prezydent Stanów Zjednoczonych nazywał Światową Organizację Zdrowia (WHO) "marionetką Chin" i zagroził wycofaniem się z jej finansowania na stałe. USA to największy pojedynczy płatnik WHO, który zasila blisko 15 proc. jej budżetu. W 2019 roku było to ponad 400 milionów dolarów.

Jak podaje "The Washington Post", również sekretarz stanu USA Mike Pompeo potępił Chiny jako "brutalny reżim autorytarny" i określił ich relacje z dyrektorem WHO jako "niepokojące". Dziennik podkreśla jednak, że Trump wykorzystuje temat pandemii koronawirusa w swojej kampanii wyborczej. 

Stany Zjednoczone twierdzą, że zarówno Chiny, jak i WHO zbyt późno informowały o wirusie. Z tego powodu prezydent Donald Trump zawiesił amerykańską składkę do WHO.

Obecnie liczba zachorowań na COVID-19 na świecie przekroczyła już 5 milionów. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Liczba ofiar na całym świecie to obecnie 326 tysięcy, a wyleczyć udało się niemal 2 miliony osób.

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta
Więcej o: