Potężny cyklon uderzy w wybrzeże Indii i Bangladeszu. W niebezpieczeństwie nawet 40 mln ludzi

Potężny cyklon Amphan w ciągu najbliższych 30 godzin uderzy w wybrzeże Indii i Bangladeszu. W niebezpieczeństwie może być nawet do 40 mln ludzi - podaje Pacific Disaster Center. Rozpoczęły się masowe ewakuacje mieszkańców.

Indie i Bangladesz przygotowują się na najpotężniejszy cyklon tropikalny, jaki kiedykolwiek odnotowano w Zatoce Bengalskiej - podaje CNN. Amphan w ciągu około 30 godzin uderzy w wybrzeże - w środę wieczorem ma dotrzeć w okolice Kalkuty, gdzie mieszka ponad 14 mln osób. Pacific Disaster Center szacuje, że łącznie w Indiach i Bangladeszu zagrożonych może być nawet do 40 mln osób.

Indie i Bangladesz wciąż walczą z koronawirusem

Silny wiatr i ulewny deszcz mogą spowodować ogromne spustoszenie w rejonie, który wciąż zmaga się z epidemią koronawirusa. Średnia prędkość Amphana osiąga około 270 km/h, ale odnotowano także porywy do 320 km/h. Minister spraw wewnętrznych Indii poinformował, że w kraju trwa ewakuacja osób bezpośrednio zagrożonych przez cyklon, która jest znacznie utrudniona przez epidemię i konieczność zachowania dystansu między ludźmi. W Bangladeszu natomiast planowana jest ewakuacja około dwóch milionów mieszkańców wybrzeża.

Ostatni raz super cyklon uderzył w Zatokę Bengalską w 1999 roku. Zniszczonych wówczas zostało prawie 15 tys. wiosek i zginęło około 10 tys. osób.

Więcej o: