Akcja #ThankYouJohnPaul2 - cały świat dziękuje Janowi Pawłowi II

W mediach społecznościowych na popularności zyskuje akcja #ThankYouJohnPaul2. Za pomocą tego hasztagu użytkownicy dzielą się tym, za co są wdzięczni Janowi Pawłowi II.

Inicjatywa #ThankYouJohnPaul2 ma charakter ogólnoświatowy. Pomysł wsparła jednak Konferencja Episkopatu Polski, która zachęca wszystkich użytkowników portali społecznościowych do udostępniania swoich wspomnień na temat papieża Polaka.

100. rocznica urodzin Jana Pawła II i akcja #ThankYouJohnPaul2 

"100 lat temu urodził się Karol Wojtyła. Dzisiaj, w rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II oddaję cześć Jego pamięci odwiedzając grób Jego rodziców. Niech myśli i nauczanie Papieża Polaka będą z nami obecne na co dzień" - napisał kandydat w wyborach prezydenckich, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dziękuję za Eucharystię, celebrowaną dzisiaj przy grobie św. Jana Pawła II oraz za życzliwe wspomnienie i słowo o świętym papieżu z Polski" - dodaje z kolei arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do papieża Franciszka, który sprawował dziś mszę przed grobem Jana Pawła II w Watykanie. Na oficjalnym profilu Senatu na Twitterze pojawiło się przypomnienie, że rok 2020 został ustanowiony jako Rok Świętego Jana Pawła II. Ustawa wprowadzona została ze względu na 100. rocznicę urodzin polskiego papieża.

"Jak też doświadczyłem spotkania z Janem Pawłem II: było fizycznie i duchowo zauważalne, jak ten człowiek zanurza się w modlitwie" - napisał z kolei arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn. Wspomnienie polskiego papieża pojawiło się też na stronie parafii Trójcy Świętej w Beaujolais we Francji.

"Za każde słowo wypowiedziane w kościele Mariackim! Za miłość i dobroć, którymi otoczyłeś Kraków, Polskę i świat!" - taki wpis pojawił się z kolei na Twitterze Bazyliki Mariackiej. W akcji udział wzięła także Cracovia, której sympatykiem był Jan Paweł II.

"Jan Pawłem II w swoich wystąpieniach wielokrotnie dziękował policjantom za wsparcie podczas pielgrzymek. Również dla wielu funkcjonariuszy spotkanie z Papieżem łączyło się z ogromnym wzruszeniem" - napisano z kolei na stronie Policji.

Pod hasztagiem pojawiają się także wpisy krytykujące Jana Pawła II. Większość z nich dotyczą nauk o tradycji rozdziału płci kulturowych, antykoncepcji, homoseksualności czy roli kobiety w społeczeństwie. Krytycy zauważają też, że pierwsze informacje na temat pedofilii wśród księży pojawiły się w 1992 roku w Irlandii. W 2002 roku poważne skandale dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich wybuchały w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Pięciu biskupów oskarżonych zostało wtedy o tuszowanie skandali. Papież zwołał wtedy spotkanie kardynałów w tych sprawach. 4 kwietnia 2010 roku brytyjski "The Times" podał, że Jan Paweł II wstrzymywał dochodzenie w sprawie swojego przyjaciela, kardynała Hansa Hermanna Groëra, który miał dopuścić się molestowania dwóch tysięcy chłopców

Zobacz wideo Marek Lehnert: Przerost wiary prowadził Jana Pawła II do pewnej naiwności
Więcej o: