Premier Belgii odwiedziła szpital. Lekarze odwrócili się do niej plecami w "salucie hańby"

Pracownicy medyczni szpitala uniwersyteckiego w Belgii wyszli przed placówkę, by nieoczekiwanie "przywitać" premier Sophie Wilmes. Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy szpitala, odwracali się plecami do rządowej limuzyny, gdy ta zmierzała do placówki.
Zobacz wideo Jaki świat wyłoni się z kryzysu? Komentuje dr Jacek Bartosiak

Sytuacja miała miejsce w sobotę w szpitalu uniwersyteckim świętego Piotra w Brukseli. Nagrania z protestu medyków pojawiły się na portalach społecznościowych. Lekarze nazwali swój gest "salutem hańby".

Lekarze odwracają się plecami od premier Belgii - "salut hańby" w czasie epidemii koronawirusa

Belgijscy pracownicy służby zdrowia w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na sytuację, w jakiej znaleźli się z powodu epidemii koronawirusa. Lekarze i pielęgniarki skarżą się na wydłużone godziny pracy oraz niskie wynagrodzenia. Krytykują też cięcia w funduszu zdrowia, w momencie, kiedy epidemia nie została jeszcze opanowana.

Zachowanie lekarzy ma być też bezpośrednią reakcją na przepisy, które niedawno zostały uchwalone przez rząd Sophie Wilmes. Pozwalają one między innymi rekrutować osoby bez kwalifikacji na stanowiska pielęgniarek. Szefowa rządu broniła tej decyzji podkreślając konieczność "unowocześnienia zawodu pielęgniarskiego". Jak podaje "The Brussels Times" premier Wilems zwracała też uwagę na to, że problem z niewystarczającą liczbą personelu pielęgniarskiego pojawił się już przed wybuchem epidemii, a w trakcie epidemii tylko się nasilił.

- Niektórzy pracownicy szpitala najwyraźniej chcieli zrujnować współczucie i podziw, jakimi obdarzani są przez kilka ostatnich miesięcy poprzez śmieszne, dziecinne zachowanie. Upolityczniane związki, które do tej pory milczały, chcą najwyraźniej jak najlepiej wykorzystać ten kryzys - komentowała z kolei minister Marie-Christine Marghem.

Według ostatnich danych zakażonych koronawirusem w Belgii jest 55 280 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 9052 pacjentów. Według Worldometers Belgia jest krajem o największej liczbie zgonów z powodu wirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców. 781 osób na milion jest to wyższy wskaźnik, niż ma miejsce między innymi w Hiszpanii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

Więcej o: