Ukraina. Zaoczny areszt dla Wiktora Janukowycza. Były prezydent podejrzany o nadużycie władzy

Sejm w Kijowie podjął decyzję o zaocznym aresztowaniu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Polityk jest podejrzany o organizację ścigania i zabójstw protestujących w Kijowie w 2014 roku.

Przypomnijmy, że na przełomie 2013 i 2014 roku na Ukrainie miał miejsce protest przeciwko ówczesnej  władzy - Euromajdan. Protestujący opowiadali się za integracją z Unią Europejską i sprzeciwiali się polityce prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W lutym 2014 roku doszło do brutalnych prób stłumienia protestów, co kosztowało życie i zdrowie kilkuset ludzi. Większość osób, które zginęły na Majdanie Niepodległości w Kijowie, zmarło w wyniku ran postrzałowych. 

Ukraina. Ruszy proces ekstradycji Wiktora Janukowycza

12 maja kijowski sąd podjął decyzję o zaocznym aresztowaniu Wiktora Janukowycza. Zarzuty przeciwko niemu dotyczą m.in. popełnienia przestępstwa przez grupę osób w wyniku wcześniejszego spisku, celowego zabicia dwóch lub więcej osób w sposób zagrażający wielu innym, utrudniania organizacji lub organizowania demonstracji oraz nadużycia władzy - pisze agencja informacyjna UNIAN

Nie jest to pierwsza majowa decyzja kijowskiego sądu dotycząca Wiktora Janukowycza. 4 maja zadecydowano o zaocznym aresztowaniu byłego prezydenta Ukrainy w związku ze sprawą toczącą się od 2017 roku, która dotyczy próby przejęcia władzy państwowej - pisze ukrinform.net. Przypomnijmy, że w 2010 roku Janukowycz dążył do zwiększenia swojej władzy i marginalizacji roli ukraińskiego parlamentu poprzez niekonstytucyjne przywrócenie ukraińskiej konstytucji z 1996 roku. Decyzja o areszcie dla Janukowycza ma pozwolić na rozpoczęcie procesu jego ekstradycji. W styczniu 2019 roku Wiktor Janukowycz został skazany zaocznie na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Od 2014 roku były prezydent Ukrainy przebywa w Rosji. 

Zobacz wideo Dlaczego Ukraina głosuje na komika?

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: