Wir polarny przyniósł rzadki majowy śnieg w USA. W Central Parku wyrównany rekord z 1977 r.

W Stanach Zjednoczonych to nie jest zwyczajna sytuacja. Majowy śnieg zdarza się tam bardzo rzadko. Tym razem zimny front z północy przyniósł opady także na południu. W weekend śnieg pojawił się na Mahnattanie i w Bostonie.

Wir polarny przyniósł w ten weekend zimne powietrze nad wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W Polsce "zimni ogrodnicy" tak bardzo nie dziwią, ale za oceanem śnieg w maju postrzegany jest jako anomalia występująca raz na pokolenie. 

Pogoda. Śnieg w USA, spadł nawet w Central Parku

Wyraźne ochłodzenie pojawiło się w USA w sobotę. Tego dnia na wyżej położone obszary stanów Nowy Jork i tzw. Nowej Anglii (Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut) spadło nawet 25 cm śniegu - podaje agencja Associated Press, powołując się na meteorologa z federalnej Narodowej Służby Pogodowej (National Weather Service). Według Johna Cannona, śnieg pojawił się też na wybrzeżu Maine i w niewielkich ilościach w Bostonie.

W stanie Massachusetts był to pierwszy mierzalny śnieg od 2002 roku. Wiosenne uderzenie zimy dotarło jeszcze dalej na południe, bo do Nowego Jorku, opady zanotowano m.in. w Central Parku. Jak podała służba meteorologiczna tego miasta na swoim twitterowym koncie, tym samym wyrównany został rekord najpóźniejszego "wiosennego" śniegu z 1977 roku. 

Taki śnieg nie utrzymuje się długo, niemniej nie był widziany w tych rejonach od wielu lat. Jak wyjaśnia AP, wir polarny to zimne powietrze, które zwykle pozostaje uwięzione w Arktyce przez całą zimę, ale kilka razy w sezonie przedostaje się na południe, do Kanady i USA. 

Zgodnie z prognozą amerykańskich meteorologów na 9 maja - to w USA Dzień Matki - większość ze wschodnich stanów zanotuje temperatury poniżej normalnych dla tej pory roku.

Na przedstawionej przez ekspertów mapie widać ogromne różnice pomiędzy wschodem a zachodem USA: temperatura w Maine miała sięgać zaledwie 8 stopni Celsjusza, podczas gdy w Kalifornii spodziewano się 38 stopni. 

Jak można zobaczyć na mapach pogodowych portalu Windy.com, w niedzielę po południu (czasu lokalnego) na wschodnim wybrzeżu USA było już cieplej

Zobacz wideo O co chodzi z ciśnieniem atmosferycznym?
Więcej o: