"Der Spiegel" o ataku rosyjskich hakerów na biuro poselskie Angeli Merkel. Mieli wykraść jej maile

Hakerzy z rosyjskiego wywiadu wojskowego mieli wykraść maile Angeli Merkel - podał "Der Spiegel". Korespondencja pochodziła z biura poselskiego kanclerz. Niemieckie służby zrekonstruowały atak hakerski.

Jak czytamy w depeszy Reutersa, który cytuje "Der Spiegel", wykradzione maile mają obejmować okres 2012-2015. Według niemieckich mediów atak przeprowadzili hakerzy GRU, udało im się, skopiować maile ze skrzynek pocztowych biura poselskiego Angeli Merkel. Wiadomości z dwóch skrzynek pocztowych zostały skopiowane na inny komputer.

Zobacz wideo A. Merkel o swoim stanie zdrowia: Jestem w stanie sprawować moją funkcję [Associated Press/x-news]

Atak hakerski na biuro poselskie Angeli Merkel

Niemieckim służbom udało się zrekonstruować w jaki sposób działali hakerzy. Do maili dostano się podczas ataku hakerskiego na Bundestag w 2015 roku. Wywiad miał korzystać z tzw. phishingu, polegającego m.in. na wysyłaniu maila z linkiem do strony internetowej z wirusem.

Niemożliwe ma być ustalenie, ile dokładnie wiadomości zostało skopiowanych. Zarówno niemieckie służby, jak i ambasada Rosji w Berlinie dotychczas nie skomentowały tych doniesień. 5 maja policja w Niemczech wydała list gończy za Dmitrijem Badinem, który rzekomo ma związek z cyberatakiem w 2015 r. 

---

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: