Kim Dzong Un z medalem od Władimira Putina. "Osobisty wkład w utrwalanie pamięci o obywatelach radzieckich"

Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o przekazaniu przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi pamiątkowego medalu z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w "Wielkiej wojnie ojczyźnianej". Przedstawiciele obu państw zapewnili o chęci kontynuowania współpracy.

Uroczystość odbyła się we wtorek w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Ambasador Rosji Aleksander Macegora przekazał medal ministrowi spraw zagranicznych Korei Północnej Lee Song Gwonowi.

Okolicznościowy medal przeznaczony dla północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una został wręczony na mocy dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w "Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej" w latach 1941-1945.

Kim Dzong Un otrzymał medal za "wielki osobisty wkład w utrwalanie pamięci o obywatelach radzieckich, którzy zmarli i zostali pochowani na terytorium Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, oraz za troskę o bezpieczeństwo miejsc pochówku i pomników żołnierzy radzieckich".

Jak podaje rosyjska ambasada, ambasador Rosji i szef MSZ Korei Północnej "odbyli krótką rozmowę", w której potwierdzili chęć podejmowania dalszych wysiłków na rzecz "rozwoju i wzmocnienia wieloaspektowej współpracy rosyjsko-koreańskiej".

Kim Dzong Un po przerwie pokazał się publicznie

Na początku maja północnokoreańskie media poinformowały, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wziął udział w uroczystości otwarcia fabryki nawozów sztucznych w Sunchon. Tym samym była to pierwsza od 20 dni publiczna uroczystość, w której uczestniczył polityk.

Jego nieobecność między innymi na ceremonii z okazji rocznicy urodzin jego dziadka, Kim Ir Sena, wywołała spekulacje na temat stanu zdrowia przywódcy.

Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej
Więcej o: