Korea Północna. Kim Dzong Un pojawił się publicznie. Po raz pierwszy od 20 dni

Kim Dzong Un po raz pierwszy od blisko trzech tygodni pojawił się publicznie. Przywódca Korei Północnej przeciął wstęgę podczas ceremonii otwarcia fabryki nawozów - poinformowała państwowa agencja KCNA.

Kim Dzong Un nie pojawiał się publicznie od 11 kwietnia, kiedy przewodził obradom biura politycznego rządzącej partii. 

Spekulacje o jego stanie zdrowia zaczęły narastać (w mediach pojawiały się m.in. informacje, że jest chory lub nie żyje) po tym, jak 15 kwietnia w rocznicę urodzin Kim Ir Sena (swojego dziadka i założyciela Korei Północnej) nie pojawił się na uroczystościach w Pjongjangu. Amerykańska stacja CNN podała wówczas, że przywódca komunistycznej Korei przejść miał operację serca, a jego stan jest poważny. 

Kim Dzong UnKim Dzong Un ????? / AP / AP

Władze Korei Południowej twierdziły, że nieobecność Kim Dzon Una na uroczystościach rocznicowych związana jest z ograniczaniem skali tego typu wydarzeń podczas epidemii koronawirusa. Korea Północna utrzymuje, iż kraj ten jest wolny od patogenu. 

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

"Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze"

Prawdziwość doniesień ws. złego stanu zdrowia, a nawet śmierci północnokoreańskiego przywódcy podważały też pod koniec kwietnia władze Korei Południowej. - Kim Dzong Un żyje i ma się dobrze - mówił wtedy Moon Chung-In, doradca prezydenta Mun Dze Ina. Z kolei według południowokoreańskiego ministra ds. zjednoczenia, na Północy nie zaobserwowano żadnych "nadzwyczajnych działań", które uprawdopodobniałyby spekulacje na temat stanu zdrowia Kim Dzong Una. 

Korea Południowa przekonuje, że ma odpowiednie środki, aby wykryć nietypową aktywność na terytorium Korei Północnej.  

Więcej o: