Donald Trump grozi "ostrzelaniem i zniszczeniem" irańskich okrętów za "nękanie" amerykańskich jednostek

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował w środę na Twitterze, że wydał rozkaz pozwalający na ostrzelanie i zniszczenie każdego okrętu wojsk Iranu, który będzie "nękał" amerykańskie jednostki. Polityk nie doprecyzował, o jakie nękanie chodzi.
Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej

"Poleciłem Marynarce Wojennej USA, by ostrzelała i zniszczyła każdy irański okręt, który będzie nękał nasze okręty na morzu" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych. - Prezydent wydał ważne ostrzeżenie dla Irańczyków, podkreślając, że wszystkie nasze okręty zachowują prawo do samoobrony - dodał w odpowiedzi na pytania dziennikarzy zastępca sekretarza obrony David Norquist.

Zniszczenie irańskich okrętów za nękanie jednostek USA - takie polecenie wydał Donald Trump

Reakcja Donalda Trumpa może mieć związek z incydentem z ostatnich dni. Amerykańskie władze wojskowe poinformowały, że 11 okrętów marynarki wojennej Iranu niebezpiecznie zbliżyło się do okrętów marynarki wojennej i Straży Przybrzeżnej USA, które patrolowały Zatokę Perską. Amerykańscy wojskowi ocenili, że działania irańskiego wojska należy uznać za "prowokacyjne i niebezpieczne".

W ubiegły piątek minister obrony Iranu Amir Hatami powiedział, że są to "bezpodstawne oskarżenia". Generał podkreślił, że to obecność wojska USA w tym regionie jest "nielegalna i przejawia się agresywnymi działaniami".

W niedzielę marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegła, że Iran udzieli odpowiedzi na każdy błąd popełniony przez Amerykanów w Zatoce Perskiej. - Radzimy Amerykanom, aby postępowali zgodnie z międzynarodowymi przepisami i protokołami, a także powstrzymywali się od ryzykownych zachowań oraz nieprawdziwych i fałszywych wersji wydarzenia - cytuje oświadczenie IRGCN telewizja CNBC.

Więcej o: