Estonia. Policja namierzyła lidera neonazistowskiej grupy. Ale nie mogła go zatrzymać, bo ma 13 lat

Estońska policja namierzyła założyciela i szefa neonazistowskiej grupy Feuerkrieg Division. Funkcjonariusze nie mogli go jednak aresztować, bo chłopiec ma 13 lat.

Dziennik "Eesti Ekspress" podał, że 13-latek w sieci funkcjonował pod pseudonimem Commander i odpowiadał za rekrutację nowych osób. W ostatnich miesiącach w wielu krajach zatrzymywano innych członków neonazistowskiej grupy. W tym przypadku nie było to możliwe, ponieważ w Estonii dzieci w tym wieku nie ponoszą odpowiedzialności prawnej. 

Grupa miała około 70 członków z 15 krajów, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski czy Litwy. Większość z nich to nastolatki, tylko kilku członków miało więcej niż 20 lat. 

Jak podaje portal oreanda.ru, część wiadomości, które wymieniali między sobą nastolatkowie to "wymysły", ale w korespondencji pojawiały się też instrukcje, jak przygotować ładunki wybuchowe czy porady, jak zdobyć broń. 13-letni Estończyk pisał też o ataku na Londyn i organizacji obozu szkoleniowego, by uczcić setne urodziny Adolfa Hitlera

W lutym Feuerkrieg Division ogłosiło, że władze dotarły do wewnętrznej korespondencji grupy oraz zapowiedziało, że powróci pod inną nazwą. 

Zobacz wideo 'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach
Więcej o: