Ekstremiści podnoszą głowy i szukają okazji do ataku. 295. urodziny Casanovy [SAME niekoronaNEWSY]

W czasach zarazy Ziemia dalej się kręci, nie tylko wokół epidemii. Na Gazeta.pl staramy się pokazać to, co pod lawiną newsów może gdzieś znikać, a w tle - dzieje się mnóstwo. Dlatego też powstały "SAME niekoronaNEWSY".

Świat zajęty jest teraz czymś innym, więc głowę podnoszą "stare strachy". Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie uważnie śledzą sytuację, druga z organizacji zresztą już w połowie marca apelowała, by gdy tylko chaos na to pozwoli - uderzać jeszcze mocniej, bo przyniesie to zwielokrotnione skutki. Przegrupowują się ekstremiści - wylicza agencja AP - w Nigerii, gdzie działa Boko Haram, czy w Somalii.

International Crisis Group stwierdza wprost, że aktualna sytuacja "pozwala dżihadystom na lepsze przygotowanie spektakularnych ataków". Jako przykład podawana jest działalność Boko Haram, które pod koniec marca uderzyło na bazę wojsk Czadu. Zginęło wówczas 92 żołnierzy tego państwa.

Zobacz wideo ISIS zostało pobite, ale nie pokonane. Co dzieje się z Państwem Islamskim?

USA rozszerzają misję w Iraku

NATO rozszerzy dotychczasową misję w Iraku. Decyzję taką podjęli ministrowie spraw zagranicznych krajów Sojuszu podczas zakończonej właśnie wideokonferencji.Prowadzona od półtora roku misja szkoleniowa w Iraku ma odbudować miejscową armię.

Została jednak zawieszona po styczniowym zabójstwie przez Amerykanów irańskiego generała Ghassema Sulejmaniego. Od tego czasu na amerykańską obecność niechętnie patrzą irackie władze, stąd pomysł, by misja NATO przejęła część obowiązków dowodzonej przez USA koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Ukraińcy niezadowoleni z polityków i sytuacji w państwie

Zdecydowana większość Ukraińców nie jest zadowolona z władz, jeśli chodzi o walkę z korupcją, ale też uregulowanie sytuacji w Donbasie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii - 75 proc. Ukraińców uważa, że władza nie radzi sobie z likwidacją korupcji na najwyższych szczeblach. Według sondażu - również 70 proc. społeczeństwa nie widzi postępu w uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. 62 proc. nie odczuło też obniżenia opłat komunalnych. Te rzeczy obiecał w swojej zwycięskiej kampanii wyborczej prezydent Wołodymyr Zełenski, a później jego partia Sługa Narodu. Zełenski zdobył w zeszłorocznych wyborach 73 proc. głosów poparcia, a jego partia w lipcu zeszłego roku uzyskała 254 miejsca w 450-osobowym parlamencie.

295. rocznica urodzin Casanovy

2 kwietnia 1725 roku urodził się Giovanni Casanova, legendarny włoski uwodziciel, autor powieści fantastycznej "Icosaméron”, ale przede wszystkim słynnych pamiętników. Barwnymi opisami życia w XVIII-wiecznych stolicach europejskich zyskał sobie pamięć, a zawartym tam licznym opisom miłosnych podbojów zawdzięcza to, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela. Zmarł 4 czerwca 1798 roku.

Więcej o: