Co prima aprilis ma wspólnego ze Szwedami i Maryją? TVP ma problem z programem dla dzieci [SAME niekoronaNEWSY]

W czasach zarazy Ziemia dalej się kręci, nie tylko wokół epidemii. Na Gazeta.pl staramy się pokazać to, co pod lawiną newsów może gdzieś znikać, a w tle - dzieje się mnóstwo. Dlatego też powstały "SAME niekoronaNEWSY".

Złośliwi mogą odtrąbić sukces: TVP kłamie. W programie "Szkoła z TVP" co dnia można znaleźć nową wpadkę. Raz pomylono śledzionę z trzustką, innym razem księgarnię nazwano "bookshoop", przykłady można mnożyć. Chyba najzabawniejszy to ten, w którym pomylono obwód ze średnicą na przykładzie bocianiego gniazda. Strach pomyśleć tylko, ile wydadzą w przyszłości rodzice na korepetycje, po takim "nauczaniu". Zaznaczamy - żaden z przytaczanych przykładów nie ma nic wspólnego z prima aprilis.

Tu podsumowanie dotychczasowych błędów: "Szkoła z TVP" miała ułatwić uczniom zdalną naukę. Lekcje zawierają błędy. Mamy komentarz TVP

Ile zarabia prezes NBP?

Kiedyś byłby to news na pierwsze strony gazet, obecnie przemknął prawie niezauważony. Narodowy Bank Polski opublikował najnowsze dane na temat zarobków w banku centralnym. Można się z nich dowiedzieć, że prezes NBP Adam Glapiński w 2019 roku zarobił 794,7 tys. zł brutto, czyli o ponad 80 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Więcej o zarobkach w NBP: 715,6 tys. zł dla I zastępcy prezesa NBP

Prima aprilis sprzed lat w wydaniu BBC

W 1976 roku radio BBC w ramach żartu na prima aprilis poinformowało o mającym tego dnia wystąpić jowiszowo-plutonowym efekcie grawitacyjnym redukującym ziemskie ciążenie. W telefonach do stacji setki słuchaczy potwierdziło wystąpienie tego zjawiska.

Problematyczne prima aprilis z 1683 roku

Jak wiele osób pamięta, rok 1683 w historii Polski to rok niezwykły, bo to wtedy Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo pod Wiedn

Zobacz wideo Echa dokumentu o Jacksonie. Radio BBC nie gra jego muzyki

iem, poprawiając wynik starć z Turkami bitwą pod Parkanami. Zanim jednak do tego doszło, cesarz podpisał z polskim królem pewną umowę. Stało się to właśnie 1 kwietnia 1683 roku.

Wtedy cesarz rzymsko-niemiecki Leopold I Habsburg zawarł z polskim królem Janem III Sobieskim przymierze skierowane przeciwko Turcji. Tyle tylko, że by uniknąć kłopotów, umowę antydatowano - na 31 marca, by właśnie nie widniała na niej data prima aprilis.

W ogóle prima aprilis obfituje w wydarzenia, które nie mają nic wspólnego z żartami. Tego dnia w 1656 roku Maryję obwołano Królową Polski. Zrobił to Król Jan II Kazimierz Waza, gdy składał tak zwane "śluby lwowskie", obierając Matkę Bożą za patronkę i Królową Polski oraz zapowiedział walkę z najazdem szwedzkim aż do zwycięstwa. Ponadto obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan, kiedy tylko kraj zostanie uwolniony spod okupacji.

1 kwietnia 1750 roku urodził się Hugo Kołłątaj, lider polskiego oświecenia, który przyłożył rękę do Konstytucji 3 Maja, z kolei w 1815 roku na świat przyszedł Otto von Bismarck, pierwszy kanclerz zjednoczonych Niemiec.

Więcej o: