Anna Fotyga w grupie mędrców NATO, talibowie zaczynają rozmawiać z rządem [SAME niekoronaNEWSY]

W czasach zarazy Ziemia dalej się kręci, nie tylko wokół epidemii. Na Gazeta.pl staramy się pokazać to, co pod lawiną newsów może gdzieś znikać, a w tle - dzieje się mnóstwo. Dlatego też powstały "SAME niekoronaNEWSY".

Polka, Anna Fotyga znalazła się w grupie mędrców NATO, która przygotuje reformę Sojuszu. Europosłanka, była minister spraw zagranicznych jest jedyną przedstawicielką Europy Środkowo-Wschodniej w tym gronie.

10-osobowa grupa zaproponuje jak wzmocnić polityczny wymiar Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pomysł powołania grupy mędrców zrodził się na szczycie w Londynie w grudniu ubiegłego roku. To była konsekwencja dyskusji, jakie przetaczają się przez kraje Zachodu na temat potrzeby zmian w relacjach Europy i Ameryki.

Z Anną Fotygą rozmawiał we wtorek telefonicznie prezydent Andrzej Duda. Jak relacjonował szef BBN Paweł Soloch, prezydent przekazał jej gratulacje.

Zobacz wideo F-35 - amerykański myśliwiec 5. generacji

Rozpoczęły się rozmowy talibów z afgańskim rządem

We wtorek do stolicy Afganistanu Kabulu przyjechała trzyosobowa delegacja talibów. Ma ona rozmawiać z afgańskim rządem na temat wymiany jeńców. Negocjacje stanowią element realizacji pokojowego porozumienia zawartego pod koniec stycznia w stolicy Kataru Dausze.

Porozumienie zawarte między Stanami Zjednoczonymi i talibami zakłada, że USA w ciągu 14 miesięcy wyprowadzą swoje wojska z Afganistanu, a talibowie włączą się do zwalczania terroryzmu i rozpoczną dialog z rządem centralnym. Porozumienie ma położyć kres 18-letniej wojnie domowej.

Radio Maryja dementuje: nie prowadzi spowiedzi przez internet

Radio Maryja postanowiło dać odpór fake newsom, jakie ktoś rozsiewał na temat rozgłośni i zaprzeczyć, jakoby miało cokolwiek wspólnego z dziwnymi inicjatywami w sieci. Jak opisano w komunikacie, pojawiały się "inicjatywy", które korzystały ze znaków Radia Maryja lub wizerunku o. Tadeusza Rydzyka.

Czytaj więcej: Radio Maryja ostrzega przed oszustami. "Nikt z nas nie prowadzi żadnej spowiedzi przez internet"

Okazało się, że oszuści poszli o krok dalej, ponieważ utrzymywali, że można się u nich wyspowiadać przez internet. "Ostatnio po raz kolejny oszuści propagują tak zwaną 'spowiedź w internecie', pokutę online. Raz - oszuści ci drwią z Sakramentów świętych, dwa - zniesławiają Radio Maryja i ojca Dyrektora, trzy- okradają naiwnych, gdyż podają numery kont za tak zwaną 'usługę'" - czytamy w komunikacie rozgłośni.

Sąd Najwyższy zdecydował ws. ofiary księdza pedofila. Milion złotych dla poszkodowanej

31 marca Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne, jakie złożyło Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz Roman B. Duchowny uprowadził 13-letnią dziewczynkę - znaną teraz jako "Katarzyna" - i wielokrotnie gwałcił.

Czytaj więcej: SN oddalił skargi Towarzystwa Chrystusowego. Precedensowy wyrok ws. ofiary księdza pedofila utrzymany

Tym samym, decyzją SN, podtrzymano poprzedni wyrok, który nakazał Towarzystwu Chrystusowemu wypłacenie ofierze duchownego miliona złotych odszkodowania, a także wypłacania jej dożywotniej renty w wysokości 800 zł miesięcznie.

Więcej o: