USA oskarżają prezydenta Wenezueli o udział w przemycie narkotyków. Jest nagroda za złapanie Maduro

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o udział w programie przemytu narkotyków. Za pomoc w doprowadzeniu do aresztowania Maduro wyznaczono nagrodę w wysokości 15 milionów dolarów. Amerykański wymiar sprawiedliwości wysunął podobne oskrażenia również wobec ministra obrony Wenezueli i szefa Sądu Najwyższego tego kraju.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz prokuratorzy z Nowego Jorku i Miami oskarżyli prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o udział w programie przemytu narkotyków. Za pomoc w doprowadzeniu do aresztowania Maduro wyznaczono też nagrodę w wysokości 15 milionów dolarów

Nicolas Maduro oskarżony przez Amerykanów o udział w przemycie narkotyków 

Amerykańscy prokuratorzy wysunęli podobne zarzuty również wobec: ministra obrony Wenezueli, szefa Sądu Najwyższego oraz kilku byłych urzędników i wojskowych. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego wymiary sprawiedliwości chcieli oni "zalać" Stany Zjednoczone kokainą.

Nowojorski prokurator okręgowy Geoffrey Berman stwierdził, że przy przemycie narkotyków aparat Maduro współpracował z organizacją partyzancką Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii. Dodał, że handel narkotykami na tak wielką skalę był wynikiem "zepsucia" wenezuelskich instytucji, które zapewniały polityczną i wojskową ochronę dla przestępstw "narko-terroryzmu".

Zobacz wideo Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym [OKO NA ŚWIAT]

"Obywatele Wenezueli zasługują na rząd, który kieruje się zasadą transparentności i służy ludziom. Udział w przemycie narkotyków z pewnością nie wpisuje się w ten model działania" - czytamy w komunikacie Departament Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że rząd USA nie uznaje prezydentury Maduro, który rządzi tym krajem od 2013 roku. Amerykanie - podobnie jak wiele europejskich krajów - wsparły bowiem w 2018 roku lidera opozycji Juana Guaidó, który podczas jednego z antyrządowych protestów ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Więcej o: